Partner serwisu
28 grudnia 2016

Kontrola dokumentów dotyczących materiałów do kontaktu z żywnością – obowiązki przedsiębiorców branży spożywczej

Kategoria: Z życia branży

Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą być obojętne i nie mogą uwalniać do żywności substancji chemicznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Powinna im towarzyszyć tzw. deklaracja zgodności. Jakie są jej cele? Co powinna zawierać? Jakie obowiązki mają przedsiębiorcy branży spożywczej?

Kontrola dokumentów dotyczących materiałów do kontaktu z żywnością – obowiązki przedsiębiorców branży spożywczej

 

Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością należą do jednych z najistotniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo oraz jakość żywności. Dlatego też tak ważne jest, aby były one wystarczająco obojętne i nie uwalniały do kontaktującej się z nimi żywności substancji chemicznych w ilościach mogących wpływać negatywnie na zdrowie człowieka.

Zgodnie z art. 3 Rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością wszystkie materiały i wyroby przeznaczone do bezpośredniego i pośredniego kontaktu z żywnością, w warunkach użytkowania:

- nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia człowieka,
- nie mogą powodować nieakceptowalnych zmian w składzie żywności,
- nie mogą powodować pogorszenia cech organoleptycznych żywności.

 

Aby potwierdzić zgodność wyrobu z powyższymi wymaganiami prawnymi oraz wymaganiami szczegółowymi przedsiębiorca musi dysponować odpowiednią dokumentacją, w tym wynikami badań oraz odpowiednio oznakować wyrób i zapewnić jego identyfikowalność. Należy podkreślić, że zgodnie z aktualnymi przepisami Unii Europejskiej to przedsiębiorca odpowiada za bezpieczeństwo wprowadzanego na rynek produktu.

 

Znakowanie

Zgodnie z art. 15 Rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością wprowadzane do obrotu handlowego, które nie weszły jeszcze w kontakt z żywnością muszą być oznakowane:

- słowami „do kontaktu z żywnością” lub
- wskazówkami dotyczącymi ich używania np. ekspres do kawy, łyżka do zupy itp. lub
- symbolem „kieliszka i widelca”,

 

Dodatkowo materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością wprowadzane do obrotu handlowego muszą zawierać zalecenia dotyczące ich bezpiecznego i właściwego użytkowania, nazwę i adres siedziby producenta, przetwórcy lub dystrybutora odpowiedzialnego za wprowadzenie wyrobu do obrotu i mającego siedzibę w Unii Europejskiej oraz odpowiednie oznaczenie identyfikacyjne dające możliwość śledzenia drogi materiału lub wyrobu (traceability).

Oznakowanie wyrobów na etapie sprzedaży detalicznej powinno znajdować się bezpośrednio na materiałach i wyrobach lub na ich opakowaniach lub też na etykietach umieszczonych na wyrobie lub na jego opakowaniu.

Oznakowanie wyrobów na etapie sprzedaży innej niż detaliczna powinno być umieszczone w dokumentach towarzyszących lub na etykietach lub opakowaniach lub też bezpośrednio na materiałach i wyrobach.

Informacje dotyczące znakowania muszą być przedstawione w języku polskim, inne języki urzędowe są dozwolone, jednak oznakowanie w języku polskim jest obligatoryjne. Znakowanie powinno być przedstawione w sposób łatwo zrozumiały przez nabywców, widoczne, czytelne i nieusuwalne.

Należy podkreślić, że w przypadku żywności opakowanej oznakowanie dotyczące kontaktu z żywnością nie jest konieczne, gdyż w takim przypadku opakowanie w sposób oczywisty nadają się do tego celu. Znakowanie jest skierowane przede wszystkim do klienta końcowego, który nie ma możliwości wglądu w dokumenty potwierdzające zgodność takie jak np. deklaracja zgodności.

 

Deklaracja zgodności

Zgodnie z art. 16 Rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 materiałom i wyrobom przeznaczonym do kontaktu z żywnością musi towarzyszyć deklaracja zgodności stwierdzająca, że są one zgodne z przepisami Unii Europejskiej mającymi do nich zastosowanie, w tym przepisami szczegółowymi.

Deklaracja zgodności jest dokumentem, który jest przekazywany odbiorcy materiału do kontaktu z żywnością na wszystkich etapach wprowadzania do obrotu handlowego, z wyłączeniem obrotu detalicznego.

 

Cały artykuł został opublikowany w numerze 3/2016 kwartalnika "Kierunek Spożywczy"

Fot. 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ