Partner serwisu
03 stycznia 2017

UOKiK wyraził zgodę na przejęcie przez Bewa kontroli nad Jurajska

Kategoria: Z życia branży

UOKiK wydał siedem decyzji, w których wyraził zgodę na koncentracje. Dotyczą one przedsiębiorstw zajmujących się budownictwem, produkcją napojów, artykułów tekturowych, oraz handlem detalicznym i hurtowym.

UOKiK wyraził zgodę na przejęcie przez Bewa kontroli nad Jurajska

 

Pierwsze dwie decyzje dotyczą zgody na przejęcia przez PG Europe z siedzibą w Luksemburgu. Spółka należy do grupy kapitałowej Panattoni i świadczy usługi związane z realizacją obiektów przemysłowych, magazynowych i biurowych oraz oferuje kompleksową obsługę administracyjną. PG Europe utworzy wraz ze spółkami deweloperskimi Kajima i Marvipol wspólnych przedsiębiorców - PDC Industrial Center 32 oraz PDC Industrial Center 63. Obie spółki zostaną utworzone w celu budowy obiektów magazynowo-logistycznych, których powierzchnia będzie wynajmowana.

Urząd zgodził się również na przejęcie przez Döhler bezpośredniej kontroli nad spółką Alpex. Przedsiębiorcy są producentami koncentratów oraz naturalnych soków owocowych i warzywnych, naturalnych barwników, dodatków smakowych i dodatków specjalnych wykorzystywanych w przemyśle spożywczym.

Zielone światło otrzymała spółka Tri-Wall Europe Holding – działająca w Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Europie. W wyniku planowanej koncentracji, będzie mogła przejęć kontrolę nad działającą w Europie spółką TPMS Polska. Przedsiębiorcy produkują artykuły tekturowe, takie jak: opakowania, rury czy akcesoria biurowe.

UOKiK wyraził zgodę na przejęcie przez Amos Luzon Energy and Development Group  kontroli nad Ronson Europe. Pierwszy przedsiębiorca zajmuje się w Polsce głównie produkcją modułowych ścianek działowych oraz drzwi biurowych. Ronson Europe prowadzi działalność związaną z budową, wynajmem i sprzedażą lokali mieszkalnych na terenie Polski.

Kolejna zgoda to przejęcie przez Bewa kontroli nad Jurajska. Obaj przedsiębiorcy są producentami wód butelkowanych, smakowych oraz innych napojów bezalkoholowych.

Ostatnia z opisywanych decyzji dotyczy przejęcia przez Terg kontroli nad spółką Astral. Działalność obu spółek koncentruje się głównie na detalicznej i hurtowej sprzedaży sprzętu AGD, RTV i IT.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył równowartość 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

Informujemy również, że od 1 stycznia 2017 r. wzrośnie wysokość opłaty za  złożenie wniosku o wszczęcie postępowania antymonopolowego w sprawach koncentracji. Należność będzie wynosiła 15 tys. zł. Zgłaszający przedsiębiorca musi  uiścić opłatę w gotówce do kasy lub na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Prezesa Urzędu. Obecnie jest to I Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście ul. Lindleya 14, 02-013 Warszawa. Numer konta można uzyskać bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

 

Źródło: uokik.gov.pl
Fot. 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ