Partner serwisu
09 stycznia 2017

KP liderem działań na rzecz ekologii i bezpieczeństwa na drodze

Kategoria: Z życia branży

Działania Kompanii Piwowarskiej na rzecz bezpiecznej i ekologicznej jazdy zostały w ubiegłym roku po raz kolejny docenione. KP uhonorowano tytułem Firmy Roku 2016 w konkursie Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz nagrodą „Eko flota”, przyznaną przez przedstawicieli branży flotowej. To efekty m.in. prowadzonego od 2013 roku programu „Świadomy Kierowca KP”.

KP liderem działań na rzecz ekologii i bezpieczeństwa na drodze

 

Od momentu uruchomienia programu w Kompanii Piwowarskiej zorganizowano już ponad 1500 szkoleń z zakresu bezpiecznej, ekologicznej i ekonomicznej jazdy. W minionym roku jego skala i treść merytoryczna spotkały się po raz kolejny z uznaniem ekspertów. Kapituła konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego doceniła wkład „Świadomego Kierowcy KP” w bezpieczeństwo na drodze, przyznając Kompanii Piwowarskiej tytuł Firmy Roku 2016.

 

Bezpieczeństwo, ekonomia i ekologia w jednym

Długofalowy program „Świadomy Kierowca KP”, realizowany we współpracy z firmą SAFETY LOGIC, objął wszystkich użytkowników aut służbowych, w tym zarząd. Podczas szkoleń, na które składały się wykłady i ćwiczenia praktyczne, uczestnicy uczyli się m.in. jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym użytkownikom dróg, jak zachować się w czasie wypadku oraz jak ograniczyć zużycie paliwa, a co za tym idzie – zmniejszyć emisję CO2. Przy tej okazji powtarzano po raz kolejny przekaz, który KP i cała branża piwowarska promuje od wielu lat i z którym każda osoba rozpoczynająca pracę w firmie spotyka się już na pierwszym szkoleniu: nie wolno wsiadać za kółko po najmniejszej nawet ilości alkoholu.

 

- Warte podkreślenia jest to, że „Świadomy Kierowca KP” skierowany jest nie tylko do kierowców samochodów firmowych. Wychodzimy z założenia, że każdy z naszych pracowników jest uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego dzielimy się wiedzą i poradami w różny sposób – mówi Jarosław Szymankiewicz, kierownik działu skarbu w Kompanii Piwowarskiej i pomysłodawca programu. – Tak budowana kultura bezpieczeństwa firmy zapewnia trwałe, pozytywne zmiany w zachowaniu pracowników.

 

W ramach programu systematycznie komunikowano zagadnienia dotyczące bezpiecznej i ekologicznej jazdy samochodem na łamach magazynu firmowego oraz na wewnętrznym portalu społecznościowym. Odbywały się wystawy, spotkania z ekspertami i warsztaty edukacyjne, a pracownicy mogli wziąć udział w konkursach i spróbować swoich sił w strefie edukacyjnej z symulatorami. Dzięki urozmaiconym aktywnościom oraz angażującemu odbiorców podejściu do tematu „Świadomy Kierowca KP” przyniósł wymierne korzyści. Przede wszystkim przyczynił się do kształtowania świadomości i dobrych nawyków kierowców, które przełożyły się na poprawę bezpieczeństwa i komfortu pracy oraz realne oszczędności. Średni odnotowany spadek zużycia paliwa wyniósł około 5%, co oznaczało dla Kompanii Piwowarskiej zwrot z inwestycji z nawiązką i zapewnienie jej samofinansowania.

 

Edukacja pracowników, edukacja konsumentów

Aspekt ekologiczny programu, który obejmował zarówno edukację kierowców, jak i samą flotę użytkowaną przez KP, przyniósł firmie także tegoroczną Nagrodę PZWLP, przyznawaną przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), Związek Polskiego Leasingu (ZPL) i Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych (SKFS). W dziewiątej edycji tego konkursu Kompania Piwowarska otrzymała nagrodę „Eko flota” w kategorii „Flota Najbardziej Przyjazna Środowisku”. Potwierdza to, jak dużą wartość mają inicjatywy podejmowane przez KP w ramach strategii zrównoważonego rozwoju „Postaw na piwo”, a konkretnie jednego z pięciu źródeł wzrostu – „Czyste środowisko”.

 

- Na ekologię, oprócz eko świadomości kierowców, istotny wpływ ma również jakość posiadanego taboru pojazdów. Dlatego Kompania Piwowarska przy doborze użytkowanej floty pod uwagę bierze przede wszystkim poziom emisji CO2 kupowanych modeli. Tylko w roku 2016 wymieniliśmy ponad 400 pojazdów. Nasze nowe nabytki to m.in. 150 modeli ŠKODY Rapid Spaceback i 180 modeli VW Caddy charakteryzujących się niższą emisją CO2 i relatywnie niskim zużyciem paliwa, dzięki czemu flota KP obniżyła średni poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery – podkreśla Katarzyna Orłowicz-Grzymkowska, menedżer ds. floty w Kompanii Piwowarskiej.

 

Co ważne, eksperci docenili projekty KP skierowane nie tyko do pracowników, ale także do konsumentów. Nagroda w konkursie Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dotyczy bowiem całokształtu działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego. Do jej przyznania przyczyniła się akcja „Trzeźwobus”, która w 2016 roku została zorganizowana już po raz drugi i dotarła z opowiedzialnościowym przekazem do 174 tys. osób podczas największych imprez masowych w kraju, a także bezpłatna aplikacja na telefon „Sprawdź promile” oraz samoobsługowe alkomaty ufundowane na komendzie policji w Poznaniu czy Tychach.

 

Źródło, fot. Kompania Piwowarska

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ