Partner serwisu
12 stycznia 2017

Wyzwania rynku pracy i plany pracodawców

Kategoria: Z życia branży

Zdecydowana większość firm planuje wykorzystać dobrą koniunkturę na rynku, rozbudować swoje struktury i zwiększyć zatrudnienie. Niestety jednocześnie coraz więcej organizacji doświadcza niedoboru odpowiednich kandydatów. Pracownicy natomiast z optymizmem patrzą w przyszłość i pozytywnie oceniają najbliższą perspektywę swojej kariery zawodowej. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu płacowego Hays Poland.

Wyzwania rynku pracy i plany pracodawców

Tegoroczna, trzynasta już edycja raportu płacowego Hays jest zestawieniem płac oferowanych specjalistom oraz kadrze menedżerskiej. W tym roku analiza wynagrodzeń została wzbogacona wynikami badania dotyczącego trendów i perspektyw na rynku pracy, przeprowadzonego wśród niemal tysiąca pracowników i pracodawców.

Analiza poziomów wynagrodzeń oraz wyników badania pokazuje dojrzałość polskiego rynku, który nie odstaje od światowych trendów. Wszędzie na świecie na znaczeniu zyskują twarde kompetencje analityczne, umiejętność budowania modeli i stosowania ich w zarządzaniu oraz wiedza techniczna, która odgrywa szczególną rolę zwłaszcza w obszarze technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Organizacje chcą zwiększać zatrudnienie i oferować pracownikom coraz atrakcyjniejsze możliwości rozwoju, aby zatrzymać ich w strukturze organizacji. Pracownicy z kolei chętnie podejmują nowe wyzwania i z optymizmem patrzą w przyszłość. − Przepisem na sukces będzie wszechstronność, otwarcie na nowoczesne rozwiązania pracy elastycznej oraz koncentracja na kompetencjach miękkich. – twierdzi Charles Carnall, Dyrektor Zarządzający Hays Poland – Tylko wtedy będzie można pogodzić interesy pracodawców poszukujących wykwalifikowanych specjalistów oraz pracowników oczekujących możliwości rozwoju oraz równowagi w życiu zawodowym. – dodaje.

Dobra koniunktura

Większość badanych firm pytana o perspektywę roku 2017, zakłada większą aktywność w obszarach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Ma to swoje odzwierciedlenie w planach rekrutacyjnych – 93% firm deklaruje chęć zwiększenia zatrudnienia. Jednocześnie niemal 90% pracodawców spodziewa się trudności z pozyskiwaniem nowych pracowników.

Większość pracodawców będzie koncentrować się na pozyskaniu pracowników etatowych. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć specjaliści w obszarach IT i sprzedaży. Na brak ofert pracy nie będą również narzekać eksperci w obszarze finansów i księgowości oraz produkcji i inżynierii.

 

Coraz więcej firm decyduje się również na zatrudnienie pracowników tymczasowych. Rośnie także znaczenie kontraktorów – głównie w branży IT i nowoczesnych technologii. Pracodawcy podkreślają, że praca tymczasowa i kontaktowa gwarantuje elastyczność oraz realizację bieżących zadań, przy jednoczesnej kontroli poziomu zatrudnienia. Pracownicy tymczasowi mogą być wsparciem podczas okresowego wzrostu popytu na produkty bądź usługi firmy, zastąpić osoby przebywające na długotrwałych zwolnieniach oraz wnieść do firmy potrzebne kompetencje. Coraz częściej stają się też odpowiedzią na trudności związane ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy stałej.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ