Partner serwisu
19 stycznia 2017

Międzynarodowy Dzień Porteru Bałtyckiego

Kategoria: Z życia branży

W sobotę 21 stycznia koniecznie wybierzcie się wieczorem do pubu świętować! Miłośnicy porteru bałtyckiego będą zachwyceni, bo w tym dniu odbywa się druga edycja Baltic Porter Day!

Międzynarodowy Dzień Porteru Bałtyckiego

 

Baltic Porter Day, czyli Międzynarodowy Dzień Porteru Bałtyckiego to nowa inicjatywa Marcina „Masona” Chmielarza, piwnego eksperta, który jest znany ze swojej miłości do do tego stylu oraz bogatej wiedzy w tym zakresie. W zeszłym roku Baltic Porter Day (16.01.2016) odbywający się po raz pierwszy przyciągnął do pubów spore grono miłośników tego piwa, które na co dzień zazwyczaj delektuje się nim w domowym zaciszu. Pomysłodawca chciał rozpowszechnić ten typowo polski styl, nie tylko wśród rodaków, ale także zagranicą. Dlatego w drugiej połowie stycznia każdy birofil powinien zarezerwować w swoim kalendarzu czas na świętowanie i degustację nowych porterów bałtyckich, ponieważ inicjator ma nadzieję na globalną ekspansję wydarzenia. Dlaczego w tym roku Baltic Porter Day zmienił datę? Bo 16 stycznia wypada w poniedziałek, a wiadomo, że lepiej próbuje się piwa w wolny dzień.

 

Międzynarodowemu Dniu Porteru Bałtyckiego towarzyszą różne promocje, przedsięwzięcia mające na celu promocję tego stylu i wydarzenia piwne. Głównym celem święta jest popularyzacja tego piwnego skarbu Polski, to także doskonały moment na premiery takich piw z różnych browarów. Jak wygląda ten dzień? W wielu polskich i zagranicznych pubach na kranach będą dostępne tylko lub przede wszystkim portery bałtyckie zarówno te lżejsze, bardziej pijalne, jak i klasyka stylu pozwalająca porządnie się rozgrzać w środku zimy. Obowiązywać będą promocje na portery, degustacje leżakowanych trunków, piwne opowieści i propozycje łączenia tego piwa z pysznymi daniami. W zeszłym roku podczas Święta odbyło się tylko kilka piwnych premier, w tym roku czekamy na znacznie więcej!

 

Jak świętować Międzynarodowy Dzień Porteru Bałtyckiego?

To proste - w piwnym menu na ten dzień koniecznie musi znaleźć się przedstawiciel tego stylu! Jeśli mieszkacie w dużym mieście warto sprawdzić które lokale w Waszej okolicy biorą udział w świętowaniu i wybrać się do jednego z nich z przyjaciółmi. Jeśli mieszkacie w mniejszej miejscowości warto zawczasu wybrać się na piwne zakupy do specjalistycznego lub po prostu dobrze zaopatrzonego sklepu z piwem i w miarę możliwości wybrać kilka różnych porterów, żeby móc delektować się ich zróżnicowanym smakiem i aromatem. Idealnym sposobem na świętowanie tego wyjątkowego dnia jest spotkanie w większym gronie poświęcone porterowi - poza degustacją samego piwa można przygotować dopasowane do tego stylu potrawy, np. gulasz wołowy lub inne potrawy z wołowiny oraz dziczyzny czy czekoladowe ciasta i desery.

 

Więcej o porterze przeczytasz TUTAJ.

 

Źródło, fot. birofilia.org

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ