21 marca 2017

Limitowane edycje FLOKI już w Polsce

Kategoria: Z życia branży

Eimverk Distillery jest firmą rodzinną, założoną w 2009 roku przez rodzinę Thorkelsson. Trunki tej destylarni to ręcznie wykonane limitowane edycje, gdzie do produkcji destylatu używany jest organiczny jęczmień z upraw, należących do gorzelni. Zarówno w produkcji swoich wyrobów, jak i w ich opakowaniach, Eimverk nawiązuje do islandzkich korzeni i mitologii.

Limitowane edycje FLOKI już w Polsce

 

Na polskim rynku, właśnie z tej destylarni, pojawiły się następujące trunki: FLOKI Young Malt - 1st Impression, FLOKI Young Malt - Sheep Dung oraz Viti – Icelandic Aquavite. FLOKI to pierwszy islandzki alkohol, wyprodukowany z islandzkiego jęczmienia przez destylarnię Eimverk Distillery. Ciekawostką jest fakt, że jęczmień islandzki jest uprawiany na kole podbiegunowym. Ze względu na trudne warunki klimatyczne (panujące w tamtym regionie krótkie zimne lato) cechuje go dużo niższa zawartość skrobi niż w jęczmieniu szkockim. Stąd na butelkę potrzeba zużyć  aż o 50 proc. więcej jęczmienia niż ma to miejsce w Szkocji, co nadaje alkoholowi niezwykle silny, korzenny posmak. Warto podkreślić, iż w samej produkcji - odmiennie niż w wszędzie indziej na świecie - łuski ziarna nie są usuwane, pozostają w zacierze i fermentują razem z nim. FLOKI Young Malt - 1st Impression to tzw. „niepełna Whisky”, niepełna ze względu na wiek i wymogi definicji, dotyczące min. trzyletniego okresu dojrzewania w beczkach dębowych. Stąd słowo „Whisky” w nazwie zastąpiono określeniem „Young Malt”. Trunek ten, wydestylowany z organicznego jęczmienia, dojrzewał niepełne trzy lata w 200-litrowych beczkach z dębu amerykańskiego. Z kolei do produkcji FLOKI Young Malt - Sheep Dung zamiast tradycyjnego torfu do suszenia słodu użyto... owczych odchodów. Tu także do leżakowania wykorzystywane są amerykańskie beczki o pojemności 200 litrów.  

 

 

Viti  - Icelandic Aquavite zaś to wódka destylowana w 100 proc. z islandzkiego jęczmienia. Do jej produkcji użyto także rodzimych ziół oraz roślin - nie brakuje tu zatem rabarbaru kędzierzawego, anielskiego ziela, liści brzozy, macierzanki piaskowej, płucnicy islandzkiej oraz wiązówki błotnej. Smak Viti doprawiany jest ziarnami kminku, co  sprawia, że często przez lokalnych mieszkańców określana jest ona jako Brenninvin (to pochodząca z Islandii ziemniaczana wódka o kminkowym aromacie, której tradycyjna receptura sięga XVIII wieku). Co ciekawe legenda głosi, że tutejszy kminek – który rośnie dziko – został sprowadzony przez irlandzkich mnichów w VIII wieku.

 

Wyłącznym dystrybutorem FLOKI Young Malt - 1st Impression, FLOKI Young Malt - Sheep Dung oraz Viti – Icelandic  Aquavite  jest Tudor House Ltd. (www.tudor-house.pl) - największy importer alkoholi typu Premium w kraju. Alkohole można również kupić w sieci sklepów Ballantines (www.sklep-ballantines.pl).

 

Źródło, fot. informacja prasowa

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ