22 maja 2017

Piwosze sfilmują odzyskanie wolności

Kategoria: Z życia branży

Mało kto – spoza kręgu wtajemniczonych – wie, że piwosze swoją wolność wyboru smaku i stylu piwa, które warzą lub piją, odzyskali dopiero 6 lat temu. Wcześniej przez jakieś 15 lat na naszym rynku dominowały lekko chmielone jasne piwa tzw. eurolagery. Inne style piwne praktycznie zniknęły z rynku. Za moment zwrotny uznaje się wiosnę 2011 roku, kiedy na rynku pojawiła się pierwsza warka mocno chmielonego, goryczkowego „Ataku Chmielu”. Był to początek trwającej do dziś piwnej rewolucji w Polsce. Piwo to uwarzyli założyciele Browaru PINTA, który podczas tegorocznego Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa będzie patronem i fundatorem nagród w pierwszym konkursie filmowym o rewolcie polskich piwoszy.

Piwosze sfilmują odzyskanie wolności

Obecnie działa w naszym kraju około 200 browarów rzemieślniczych, które co roku wypuszczają na rynek ponad tysiąc piwnych premier. Dzięki nim piwo stało się tematem barwnym i nie mniej fascynującym niż wino. Czy do tego sprowadzają się efekty piwnej rewolucji? – Ja bym zaakcentował radość tworzenia dowolnych piw przez piwowarów i wolność wyboru spośród setek a nie kilku podobnych browarów i tysięcy a nie kilkunastu piw, którą teraz mają miłośnicy piwa. Jako plan filmowy widzę osiedlowy sklep, w którym przestało wiać nudą – mówi Ziemowit Fałat, współwłaściciel Browaru PINTA i jeden z jurorów konkursu filmowego.

Jaki film ostatecznie zwycięży w konkursie dowiemy się 10 czerwca, w czasie 8. Edycji Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa. Film może być zrealizowany w dowolnej formie, ale jego długość nie może przekraczać 3 minut. Dopuszczalny jest nawet pokaz serii zdjęć wzbogacony dźwiękiem. Twórca musi być pełnoletni. Dzieła można nadsyłać do 24 maja. Autorzy trzech najlepszych filmów otrzymają festiwalowe gadżety, piwo i szkło z PINTY oraz nagrody pieniężne – 1500, 1000 i 500 zł. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury „Zamek”, a w jury konkursu oprócz Ziemowita Fałata zasiądą: Tomasz Kopyra, Szymon Sikorski, Arkadiusz Wojnarowski i Elżbieta Lenczyk.

Dokumenty konkursowe do pobrania ze strony:

http://www.festiwaldobregopiwa.pl/program/piwo/konkurs-filmowy

Źródło i fot.: Informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ