24 maja 2017

MLEKOVITA Innowatorem Dekady

Kategoria: Mleko

W dniu 22 maja 2017 r. roku został rozstrzygnięty jubileuszowy 10. finał rankingu Innowacje, organizowanego corocznie przez „Kurier Poranny” i Naczelną Organizację Techniczną w Białymstoku. Podczas uroczystego wręczenia nagród MLEKOVITA odebrała nagrodę Innowatora Dekady.

MLEKOVITA Innowatorem Dekady

W tegorocznej edycji udział wzięło kilkanaście firm. Oceniająca firmy kapituła po analizie ankiet i poznaniu charakterystyki zgłoszonych przez nie innowacji oraz ich wpływu na rozwój firmy wyłoniła laureatów w kilku kategoriach, w tym Młodzi Dynamiczni oraz Wynalazca Roku. Do rankingu zaproszone zostały także uczelnie, szkoły, instytucje użyteczności publicznej czy organizacje okołobiznesowe, żeby docenić ich wkład w tworzenie otoczenia przyjaznego dla rozwoju innowacji w regionie. Po raz pierwszy w historii rankingu wyłoniono Innowatorów Dziesięciolecia – firmy najbardziej rozwinięte technologicznie, liderów podlaskiej gospodarki. Tym tytułem została uhonorowana MLEKOVITA – najcenniejsza marka w produkcyjnym sektorze polskiej gospodarki i największa grupa mleczarska w Europie Środkowo-Wschodniej.

To wyróżnienie jest efektem skuteczności obranej strategii działania MLEKOVITY, opartej na dwóch filarach: jakości i innowacyjności, jest ukierunkowana na sprostanie oczekiwaniom konsumentów oraz możliwie maksymalne uniezależnienie firmy od koniunkturalnych wahań na rynku światowym. W związku z regularnym zwiększaniem zdolności produkcyjnych w sposób odpowiedzialny oraz przemyślany MLEKOVITA wydała w 2016 r. na inwestycje blisko 170 mln zł – głównie na rozwój bazy produkcyjnej i produktowej, handel hurtowy i detaliczny, ochronę środowiska oraz infrastrukturę wewnętrzną. MLEKOVITA koncentruje się także na nowoczesnym zarządzaniu, rozwoju systemów informatycznych oraz ciekawych, innowacyjnych produktach.

Wśród tegorocznych inwestycji najważniejszą jest trwająca budowa Fabryki Proszków Mlecznych w centrali Grupy MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem, na której 15 września 2016 r. zawisła symboliczna wiecha. To kluczowa inwestycja i największa w historii firmy z dotychczas zrealizowanych, w wyniku której MLEKOVITA będzie nie tylko największym producentem proszków mlecznych w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej wartość wyniesie 300 mln zł, a Ministerstwo Gospodarki zakwalifikowało ją jako inwestycję o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020.

Produkty mleczne w proszku, które będą wytwarzane w nowej Fabryce, to głównie takie, których MLEKOVITA dotychczas nie posiadała w swojej ofercie handlowej, m.in.: produkty mleczne w proszku w standardzie odżywek dla dzieci, koncentrat białek mleka, mleko instant i wiele innych ciekawych, innowacyjnych wyrobów.

Inwestycja obejmuje budowę całego zakładu produkcyjnego, tj. budynków produkcyjno-magazynowych, instalację linii produkcyjnych i pakujących, budowę zaplecza technicznego i infrastruktury, zaopatrzenie w wodę, energię elektryczną, chłód oraz innych elementów niezbędnych do funkcjonowania zakładu produkcyjnego. Fabryka powstaje na 4,5-hektarowej działce znajdującej się ok. 200 m od istniejącego zakładu w Wysokiem Mazowieckiem. Obecnie trwające prace prowadzone są zgodne z zatwierdzonym harmonogramem. Termin zakończenia projektu przewidziany jest na czerwiec 2017 roku.

Pozostałe najistotniejsze inwestycje z poczynionych we wszystkich zakładach Grupy w roku 2016 to m.in.:

 • w centrali Grupy MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem:

- zakończenie budowy FABRYKI SERÓW TOPIONYCH wraz z budynkiem o powierzchni blisko 2,5 tys. m2 i infrastrukturą o wartości ok. 30 mln zł, wyposażonej w 6 najnowocześniejszych  kompletnych linii produkcyjnych, w tym linii i urządzeń najwyższej światowej klasy m.in. STEPHAN i CORRAZZA, oddanych do użytku w bieżącym roku:

 • linia do produkcji sera topionego o wydajności 1000 kg/godzinę ze stacją mycia i linią pakującą ser topiony w plastry (każdy plaster o masie ok. 17 g pakowany indywidualnie). Maszyna pakuje 800 plastrów na minutę, następnie automatycznie grupuje plastry po 8 sztuk i pakuje w folię;
 • linia do pakowania kwadratowych porcji sera topionego składająca się z automatu do dozowania i pakowania kostek 17 g i automatycznej kartoniarki po 8 sztuk (wydajność: 12 tys. kostek/godzinę, tj. 1500 paczek po 8 kostek;
 • automat rotacyjny pakujący serki topione w kubki w porcje 150 g o wydajności 4 tys. szt./godzinę;

- przebudowa linii TETRA PAK na format kartonika 200 ml Slim Leaf ze słomką sensoryczną (wartość inwestycji: 155 235 EUR);
- rozbudowa instalacji do produkcji mleka pasteryzowanego – linia pasteryzująca z homogenizatorem i tankiem buforowym 10 tys. L/godzinę i kolektory mleka pomiędzy silosami magazynowymi, liniami procesowymi i stacją mycia (wartość inwestycji: 1 010 000 EUR);

 • w oddziałach Grupy MLEKOVITA – na terenie całego kraju zainwestowano ok. 35 mln zł. Poza inwestycjami w nowe obiekty Cash&Carry w Wysokiem Mazowieckiem, Kościanie i Białej Podlaskiej były to m.in.:

- w Baranowie:

 • modernizacja oczyszczalni ścieków,
 • zestaw do pasteryzacji mleka,
 • modernizacja linii krojenia,  

- w Białej Podlaskiej:  

 • zakup wirówki,

- w Kościanie:

 • tank aseptyczny na mleko wraz z infrastrukturą,
 • stacja transformatorowa,

- w Lubawie:

 • budowa kotłowni gazowej,

- w Sanoku:

 • zestaw ważąco-etykietujący,

- w Trzebownisku:

 • linia do twarogu  sypkiego oraz modernizacja linii do twarogu,
 • budowę nowej oczyszczalni, kotłowni i rozdzielni,

- w Zakopanem:

 • stacja mycia oraz modernizacja aparatowni.

Powyższe inwestycje służą nie tylko zwiększaniu mocy produkcyjnych firmy, ale i umacniają jej pozycję jako innowacyjnego lidera branży mleczarskiej. Efektywność zarządzania i osiągane rokrocznie coraz lepsze wyniki finansowe bezpośrednio przekładają się na stały wzrost wartości marki.

Źródło: Informacja prasowa

Fot.: mlekovita.com.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ