Partner serwisu
14 sierpnia 2017

47 chmielowy festiwal - Chmielaki Krasnostawskie

Kategoria: Z życia branży

Czym byłoby piwo bez chmielu?! Na cześć najlepszej piwnej przyprawy w jej polskiej stolicy organizowany jest po raz 47 chmielowy festiwal - Chmielaki Krasnostawskie.

47 chmielowy festiwal - Chmielaki Krasnostawskie

W trzeci weekend sierpnia, od 18 do 20, w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie odbędzie się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów, czyli popularne Chmielaki. Przygotowane zostaną dwie sceny muzyczne, nie zabraknie konkursów m.in. Konsumenckiego Konkursu Piw, czy Konkursu na Największą Szyszkę Chmielową 2017 oraz wydarzeń towarzyszących: Półmaratonu Chmielakowego, Wyborów Miss Chmielaków, Chmielotów, czyli Ogólnopolskiego Zlotu Paralotniarzy, Chmielakowego Zlotu Weteranów Szos czy Wycieczki z Pianką po Krasnymstawie. Wydarzenie uświetni też piwny jarmark, na którym będzie można znaleźć stoiska ponad 50 browarów z Polski i zagranicy.

Chmielaki podzielone są na dwie strefy: rynek i dworek...

Duża scena stanie na Rynku, zagrają na niej Kaliber 44 (piątek), Lanberry, Margaret (sobota), Voo Voo i T.Love (niedziela), wokół sceny rozstawią się największe browary. Bardziej sielska i zróżnicowana Strefa piw domowych i kraftowych będzie czekać na miłośników piw rzemieślniczych na ul. Sikorskiego, przy scenie Dworek, gdzie zaprezentują swoją twórczość zespoły muzyki ludowej oraz jazzu. Oprócz dużej dawki muzyki i zabawy będzie można nabyć różności od lokalnych artystów i twórców ludowych oraz spróbować regionalnych potraw.

Złoty trunek będzie lał się strumieniami z takich browarów jak: Bergquell (Niemcy), Braniewo, Ignis, Jagiełło, Jan Olbracht, Koreb, Krakonos (Czechy), Primator (Czechy), Vilniaus Alus (Litwa), Maryensztadt, Namysłów, Racibórz, Niechanowo, Raduga, Recraft, Sulewski, Edi, Perun, Revolta, Spirifer, Zakładowy, Browarka, Chmielny Dom, Dukla, Fortuna, Grodzisk, Jabłonowo, Jako, Jana, Kormoran, Krajan, Niechanowo, Okocim, Socho, Staropolski, Browanza, Chmielarz, Cornelius, Pinta, Witnica, Wrężel, Piwne Podziemie, Amber, Hopkins, Beerlab, Dziki Wschód, Leżajsk, Perła, Zwierzyniec.

Z imprezą związane jest tradycyjne zrywanie pędów chmielu rozpoczynające wydarzenie (piątek godz. 17:00), Obrzęd Chmielakowy, czyli widowisko przedstawiające historię miasta i regionu oraz tradycję uprawiania chmielu, a także barwny Korowód Chmielakowy, czyli chmielne dożynki.

Konsumencki Konkurs Piw

Jednym z najważniejszych dla branży piwnej elementów imprezy jest Konsumencki Konkurs Piw, która jest jednym z najważniejszych konkursów piwnych dla polskich browarów - odbywa się on od 1983 roku! W ubiegłych latach m.in wiele piw Żywca siegało po laury. Zostało uznane za najlepsze piwo jasne w 2011 oraz 2009 roku, Strong był najlepszym piwem mocnym w 2012 roku i wielokrotnie sięgał po drugie miejsce w tej kategorii, Porter żywiecki zdobył pierwsze miejsce w kategorii piw ciemnych w roku 2012, 2009, 2008, 2007 i 2005, a niemal w każdym roku znajdował się na podium, także Marcowe zajęło drugie miejsce w kategorii piw marcowych w 2015 roku.

Chmielaki są najstarszą imprezą piwną w Polsce, tradycja ich organizacji kontynuowana jest nieprzerwanie od 47 lat, na początku miała charakter lokalny, aktualnie zjeżdżają się na nią artyści i rzemieślnicy z całej Polski. Przy okazji festiwalu w Krasnymstawie odbywa się Ogólnopolska Sesja Chmielarska, w której uczestniczą eksperci z branży chmielarskiej i piwnej z całego kraju.

 

Źródło: birofilia.org

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ