18 sierpnia 2017

Ruszy budowa kotłowni kogeneracyjnej w Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita

Kategoria: Z życia branży

22 sierpnia 2017 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisze umowę na unijne dofinansowanie budowy kotłowni kogeneracyjnej dla Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita (Zakład w Trzebownisku). Przedsięwzięcie o wartości ponad 8,8 mln zł otrzyma prawie 2 mln zł wsparcia.

Ruszy budowa kotłowni kogeneracyjnej w Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita

Projekt zakłada realizację nowego źródła ciepła jako elektrociepłowni, która będzie wyposażona w kotły parowe opalane gazem ziemnym oraz agregaty kogeneracyjne zasilane gazem. Moc cieplna instalacji wyniesie 12,26 MW, natomiast moc elektryczna 1,20 MW. Zastosowanie kotłów parowych i agregatów kogeneracyjnych umożliwi wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej z maksymalną sprawnością urządzeń. Instalacja zapewni dopływ ciepła i energii do całego zakładu. W tym projekcie produkcja kogeneracyjna w jednostce zapewnia oszczędność energii pierwotnej w wysokości 21,32% w porównaniu z wartościami referencyjnymi dla rozdzielonej produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Mlekovita dla ekologii

Szacuje się roczny spadek emisji gazów cieplarnianych – 12 573 ton równoważnika CO2/rok a zmniejszenie zużycia energii pierwotnej wyniesie 68 642 GJ/rok. Przełoży się to na redukcję emisji tlenków siarki o około 166 ton w skali roku, a tlenków azotu o około 42 tony rocznie. W warunkach wysokosprawnej kogeneracji każdego roku zostanie wyprodukowanych 7 125 MWh energii elektrycznej oraz 9 856 MWh ciepła.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem zostanie beneficjentem wsparcia oraz będzie bezpośrednio odpowiedzialna za realizację tej inwestycji. Realizacja projektu z kolei odbędzie się w oddziale „RESMLECZ” w Trzebowisku.

Przedsięwzięcie będzie współfinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałanie 1.6.1. Źródła wysokosprawnej kogeneracji. Jego koszt całkowity to 8 832 630,00 zł a przyznana dotacja – 1 894 867,92 zł.  Zakończenie prac zgodnie  harmonogramem planowane jest na dzień 31 marca 2018 roku.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ