Partner serwisu

Zwiększą produkcję z większą oczyszczalnią

Kategoria: Woda i ścieki

Koncepcja budowy oczyszczalni ścieków w ROTR Spółdzielni Mleczarskiej w Rypinie pojawiła się w 2007 roku. Inwestycję, po przejściu niełatwej drogi formalnoprawnej i projektowej, rozpoczęto w marcu 2011 roku. Dziś zakład czeka już tylko na zakończenie budowy, co ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Zwiększą produkcję z większą oczyszczalnią

   

    Zwiększone moce przerobowe w ROTR Spółdzielni Mleczarskiej zadecydowały o konieczności zainwestowania w nową oczyszczalnię ścieków. Obecna, budowana według technologii z lat 60. XX wieku, jest już przestarzała. – Zdecydowaliśmy się na nowy obiekt, ponieważ staramy się stworzyć pozytywne relacje między naszym zakładem i środowiskiem, ale nie tylko tym naturalnym. Mam także na myśli okolicznych mieszkańców – wyjaśnia Jacek Jackowski, specjalista ds. technicznych i ochrony środowiska w ROTR Rypin.

    Nowo budowany obiekt opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych. Ścieki będą oczyszczane dwuetapowo, metodą beztlenowo-tlenową. Zgodnie z założeniami etap beztlenowy umożliwi redukcję ładunków w ściekach przed skierowaniem ich na część tlenową. – Wybór takiej technologii pozwoli nam rozwijać się i funkcjonować przez następne 30 lat. Dodatkowo umożliwi w przyszłości rozbudowę oczyszczalni – dodaje Jackowski.

    Surowe ścieki trafią najpierw do zbiornika uśredniającego a następnie przejdą przez wszystkie etapy procesu oczyszczania, oczyszczone ścieki trafią do odbiornika – rzeki Rypienicy.


    Osady nadmierne z procesu oczyszczania ścieków, jak i tłuszcze poflotacyjne będą transportowane na specjalny zbiornik WKF, w którym zajdzie reakcja dalszego rozkładu. Po całym procesie osady trafią do stacji odwadniania, a następnie na prasę i dalej do gospodarczego wykorzystania, na cele rolnicze (obecnie osady z oczyszczalni są higienizowane wapnem i odwadniane na wirówce, a potem przekazywane do dalszego zagospodarowania rolniczego). Powstający podczas fermentacji beztlenowej biogaz będzie dostarczany rurociągiem do pochodni i tam spalany. – Po przepracowaniu pełnego sezonu będziemy w stanie określić, ile biogazu i o jakich parametrach możemy wyprodukować. W międzyczasie rozważymy możliwość przetwarzania biogazu na energię elektryczną lub cieplną – mówi Jacek Jackowski.

    Nowa oczyszczalnia będzie w stanie przyjmować 1650 m3 ścieków/dobę (wydajność obecnej jest na poziomie 1200 m3/dobę). – Daje to pewien bufor bezpieczeństwa, który pozwoli nam rozwijać się, przyjmować większą ilość mleka, a tym samym umożliwi szerszą produkcję – kończy.

 

Autor: Angelika Gajewska

Artykuł został opublikowany w magazynie "Agro Przemysł" nr 3/2012

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ