Partner serwisu
28 września 2018

Browar PINTA atakuje nie tylko chmielem

Kategoria: Alkohole

W 2011 roku we Wrocławiu Browar PINTA zaprezentował Atak Chmielu, pierwsze polskie piwo rzemieślnicze. Po siedmiu latach ten sam browar w najbliższą sobotę organizuje w stolicy Dolnego Śląska HOPW, czyli Huczne Otwarcie PINTY Wrocław – pierwszego franczyzowego pubu rzemieślniczego w Polsce i zapowiada, że piwna rewolucja mocniej zaatakuje polską gastronomię.

Browar PINTA atakuje nie tylko chmielem

Przygotowania do otwarcia pubu trwały ponad rok. W ofercie dominuje kilkadziesiąt rodzajów piw rzemieślniczych podawanych z 21 kranów lub z butelek. Oprócz PINTY są tam też piwa zaprzyjaźnionych browarów z Polski i zagranicy. Wyjątkowa jak na pub jest karta dań, w której można znaleźć m.in. tatara ze strusia, krewetkowe curry, sałatkę z karmelizowaną gruszką i rzemieślnicze lody. Większość składników pochodzi od lokalnych dostawców. Wnętrza nawiązują do estetyki browaru PINTY, który właśnie powstaje koło Żywca. We wrocławskim pubie zastosowano elementy kontenerów oceanicznych, szare ściany i sufity z widocznymi instalacjami. Wyposażenie i oznakowanie lokalu ma kojarzyć się z przerwą w podróży stąd wiele elementów na kołach lub nawiązujących do obrazów znanych z lotnisk, portów morskich i pociągów.

„W dużych miastach w Polsce nie brakuje pojedynczych lokali z ciekawymi piwami. Dlatego pub PINTA ma dać więcej: cenioną przez klientów powtarzalność sprawdzonych piw rzemieślniczych, stały dostęp do nowości i autorską ofertę kulinarną. Chcemy pokazywać, jak warzy się piwa rzemieślnicze, jak różne doznania smakowe mogą wywoływać i jak je łączyć z jedzeniem” – mówi Ziemowit Fałat, główny piwowar i współwłaściciel Browaru PINTA. Jego zdaniem polska kultura piwna jest już na tyle rozwinięta, że chętnie pijemy kraftowe piwo poza domem, nie tylko w multitapach, czyli barach z „wieloma kranami”. Rzemieślnicze piwa coraz częściej trafiają też na stoły dobrych restauracji, bo podobnie jak wina, można łączyć je z potrawami. Browary rzemieślnicze negocjują już dostarczanie swoich piw na pokłady samolotów, do cateringu pociągów i hoteli. -„To oznacza, że obecny jeden procent udziału piwa rzemieślniczego w polskim rynku piwa nie powinien się długo utrzymać” – dodaje Ziemowit Fałat i przywołuje przykład Stanów Zjednoczonych, w których w ciągu 30 lat udział kraftu w rynku piwa wzrósł z 0,1 do prawie 13%.

Jego zdaniem, piwna rewolucja ciągle się w Polsce rozwija

Siedem lat temu PINTA przedstawiła pierwsze polskie piwo rzemieślnicze Atak Chmielu. Teraz co roku na tym rynku jest około 1,5 tys. premier, a nowy browar rzemieślniczy powstaje średnio co tydzień. Także PINTA nie zamierza poprzestać na jednym pubie franczyzowym. Docelowo ma ich być kilkanaście. To jak szybko powstaną będzie zależeć nie tylko od Pionierów Polskiego Kraftu. Franczyzobiorca PINTY musi zainwestować od 700 tys. do 1 mln zł w zależności od wielkości lokalu i prac potrzebnych do jego urządzenia. Inwestycja powinna się zwrócić w ciągu 3-4 lat.

Sieć franczyzowych pubów PINTY będzie pierwszą siecią rzemieślniczych piwiarni w Polsce. Zagranicą podobne sieci działają już od kilku lat. Właścicieli PINTY zainspirowała m.in. argentyńska sieć Antares, której ponad 30 pubów jest wizytówką piwnej rewolucji w kraju tanga i jedną z jego turystycznych atrakcji. Innym przykładem jest szkocka sieć BrewDog, która od 2010 roku namnaża się jak drożdże, tworząc obecnie sieć niemal 50 barów „z piwem dla ludzi” nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też w USA, Australii, Brazylii, Korei i kilkunastu innych krajach, świata.

Browar PINTA powstał w 2011 roku. Założycielami firmy są Ziemowit Fałat, Grzegorz Zwierzyna i Marek Semla. Dotychczas wprowadzili na rynek piwa w ponad 100 różnych stylach. Ich „Atak Chmielu”, „A ja pale ale”, „Pierwsza Pomoc” i „Modern Drinking” należą obecnie do najpopularniejszych piw rzemieślniczych w Polsce. W 2017 roku PINTA sprzedała około 17 tys. hl piwa, warząc w wynajmowanych browarach w Zawierciu i Zarzeczu. Do końca tego roku PINTA planuje wybudować w Wieprzu koło Żywca swój własny browar. Jego moce produkcyjne mają stopniowo rosnąć od 20 tys. do 50 tys. hl rocznie.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ