Partner serwisu

O granicach w Polskiej Wodzie

Kategoria: Utrzymanie ruchu

Wzrost cen energii, surowców oraz kosztów pracy zmusza firmy do optymalizacji kosztów. Przy oszczędzaniu, które w większym lub mniejszym stopniu wpływa na utrzymanie ruchu, należy zbliżać się do granic, ale ich nie przekraczać.

O granicach w Polskiej Wodzie

Od kilku lat widzimy we wszystkich chyba gałęziach przemysłu trend do szukania oszczędności. A szukamy ich wszędzie. Poczynając od kosztów szerokorozumianej energii, przez koszty personale po koszty materiałowe. Raczej nie unikniemy wzrostu cen energii czy surowców. Koszty wynagrodzeń pracowników także będą piąć się w górę, aby wyrównać się z wynagrodzeniami w krajach tak zwanej „starej” Unii.


Granice oszczędzania
W mojej opinii w oszczędzaniu należy zbliżać się do granic, ale ich nie przekraczać. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie o to, gdzie jest granica oszczędności oraz kto zdecyduje, czy granica została osiągnięta? O ile w niektórych sferach w oszczędzaniu ogranicza nas np. prawo, to w innych musimy być szczególnie czujni, aby nie „wylać dziecka z kąpielą”. Nie możemy oszczędzać np. na ogrzewaniu, bo konieczne jest utrzymanie określonej temperatury. A co w przypadku np. wagi butelki?


Redukcja masy butelki
Surowcem, który w naszej fabryce ma największe znaczenie, jest granulat PET. Jest to pochodna ropy naftowej, więc nie możemy się spodziewać spektakularnych spadków cen tego surowca na rynku. W związku z tym kilka lat temu rozpoczęliśmy ograniczanie zużycia tego materiału. Na początku działalności nasza butelka o pojemności 1,5 l ważyła około 32 g. Obecnie waga ta wynosi 27 g i idziemy dalej w kierunku redukcji masy – w tym roku wprowadzamy na rynek butelkę o masie poniżej 23 g. Co zmieniło się w naszych butelkach? Zrezygnowaliśmy z pierścienia technologicznego poniżej gwintu oraz zoptymalizowaliśmy kształt preformy i butelki. Przy okazji zmiany wagi doposażyliśmy maszyny w system ARS, odzyskujący powietrze po rozdmuchu oraz układ kontroli jakości butelek.

 

Fot.: www.sxc.hu

 

 

Cały artykuł – w numerze 4/2013 magazynu "Agro Przemysł" zamów prenumeratę (papierową bądź elektroniczną)

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną
 

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ