Partner serwisu
21 maja 2025

Ceny surowców, większa sprzedaż i jakość produktów w centrum uwagi małych i średnich firm z sektora przemysłowego

Kategoria: Aktualności

Blisko co czwarty (24,7 proc.) przedstawiciel małych i średnich przedsiębiorstw z sektora przemysłowego ocenia, że największe wyzwanie, z jakimi będzie się mierzyć w nadchodzących miesiącach to wysokie koszty surowców. Dalej wymieniane są wyzwania takie jak zwiększenie liczby zleceń (22,3 proc.), braki kadrowe (21,7 proc.) czy utrzymanie jakości produktów (19,7 proc.). Tak wynika z raportu Index MiU, opracowanego przez Siemens Financial Services w Polsce.

Ceny surowców, większa sprzedaż i jakość produktów w centrum uwagi małych i średnich firm z sektora przemysłowego

W badaniu przedsiębiorcy z branży spożywczej, przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz obróbki metali wymieniają czynniki, które w największym stopniu wpływają na konkurencyjność ich firm. Na pierwszym miejscu wśród wskazywanych wyzwań znalazły się wysokie ceny surowców (24,7 proc.), zwiększenie liczby zleceń (22,3 proc.) oraz – jak deklaruje 21,7 proc. respondentów – pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników. Utrzymanie jakości produktów, które w poprzedniej edycji badania było na pierwszym miejscu, nadal pozostaje istotne – wskazało je 19,7 proc. firm.

– Utrzymanie jakości to niezmiennie fundament silnej pozycji rynkowej. Przedsiębiorcy mają świadomość, że ten aspekt wymaga ich ciągłej uwagi, a z kolei analiza ostatnich pięciu edycji naszego badania potwierdza, że jakość pozostaje jedną z najważniejszych przewag konkurencyjnych dla rodzimych firm. Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega też, że utrzymanie wysokich standardów jakościowych wiąże się z potrzebą systematycznych inwestycji – podkreśla Katarzyna Kaczmarek, CEO Siemens Financial Services w Polsce.

Różne branże, różne wyzwania

Różnorodność odpowiedzi pokazuje, jak specyfika branży wpływa na ocenę najbliższych miesięcy. W branży przetwórstwa tworzyw sztucznych aż 38 proc. przedsiębiorstw ocenia, że największym wyzwaniem będą wysokie ceny surowców. Firmy z branży spożywczej w większym stopniu koncentrują się na zwiększeniu liczby zleceń (23 proc.) i dbałości o jakość produktów (21 proc.) – co jest najwyższym wynikiem w tym obszarze spośród wszystkich badanych branż.

Z kolei w branży obróbki metali największe znaczenie mają kwestie kadrowe (31 proc.), a także rosnące z powodu inflacji ceny surowców i energii (23 proc.). Utrzymanie jakości produktów również pozostaje jednym z głównych celów – wskazało je 20 proc. badanych.

Nowe inwestycje i kierunki rozwoju

W aktualnej, piątej edycji raportu Index MiU silnie wybrzmiewają też tematy związane z modernizacją parków MiU i wdrażaniem nowych technologii. 13,3 proc. przedsiębiorców wskazało, że wyzwaniem będą zakupy nowych maszyn i urządzeń. Dokładnie tyle samo wskazywało automatyzację produkcji. Niezmiennie, od początku prowadzenia badania, pojawiają się także kwestie związane z działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju.

– Przedsiębiorstwa coraz częściej łączą cele środowiskowe z rozwojem technologicznym, co pozwala im osiągać lepsze efekty operacyjne. Z piątej edycji raportu Index MiU wyłania się obraz sektora, który dynamicznie reaguje na zmieniające się warunki i konsekwentnie szuka sposobów na umacnianie swojej pozycji. Elastyczne podejście, otwartość na wdrażanie technologii i koncentracja na jakości stają się dziś podstawą przewagi konkurencyjnej – podsumowuje Grzegorz Jarzębski, Country Head of Sales, Siemens Financial Services w Polsce.
 

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ