Partner serwisu
Gorący temat
26 marca 2019

Rząd powinien wspierać producentów napojów owocowych. Najnowszy sondaż „Super Expressu”

Kategoria: Aktualności

Wzrost podatku VAT na niegazowane napoje owocowe spowoduje, że ograniczymy ich spożycie albo przerzucimy się na napoje gazowane – tak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla „Super Expressu”. To mogłoby uderzyć w polskich rolników i producentów, a zdaniem zdecydowanej większości respondentów, rząd powinien ich wspierać.

Rząd powinien wspierać producentów napojów owocowych. Najnowszy sondaż „Super Expressu”

Z 5 proc. aż na 23 proc. miał wzrosnąć podatek VAT na niegazowane napoje owocowe. Ministerstwo Finansów argumentowało, że dzięki temu konsumenci chętnie sięgną po soki owocowe. Jednak pod naciskami producentów, Sejm zawiesił prace nad projektem ustawy.

– Nie możemy zgodzić się z argumentami rządu, że konsumenci chętniej będą kupować naturalne soki 100 proc. lub nektary – napisał w komunikacie Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków. Unia alarmuje, że podwyżka VAT uderzy w sadowników. Faktycznie ponad połowa ankietowanych uważa, że jeśli z powodu wyższego podatku wzrosną ceny niegazowanych napojów owocowych, ograniczymy ich spożycie lub zastąpimy je tańszymi napojami gazowanymi, a nie sokami! A przecież w tym samym badaniu ponad 80 proc. pytanych uważa, że rolą rządu jest wpieranie polskich producentów i rolników.

Badanie zrealizowano w dniach 21-22 marca 2019 r. na próbie 1023 dorosłych Polaków.

źródło: Informacja prasowa/ se.pl
Mateusz
2019-03-27
Jak na razie sadownicy mogą odetchnąć gdyż głosowanie nad projektem rządowej ustawy zostało wstrzymane, jednak nie wiadomo jak długo ten stan będzie się utrzymywał dlatego póki jest czas problem podwyższenia stawki VAT na napoje owocowe należy nagłaśniać i głośno krytykować.
Liset
2019-03-27
Oczywiście, że mają obowiązek rządzący wspierać naszych polskich producentów i robić wszystko żeby tego co nasze najwięcej było w naszych domach, na naszych polskich stołach.
Daniel Kowalczyk
2019-03-27
Sondaż pokazuje jasno w którą stronę rząd powinien się kierować, wstrzymanie dalszych prac nad tym projektem daje pewne szanse dla sadowników i producentów napojów owocowych, oby tylko nie powróciło pod obrady sejmu!
Jaś
2019-03-27
Jak uchwalą tę podwyżkę VAT to owocami z naszych sadów będziemy wypełniać kosze na śmieci a sadownicy zbankrutują. Wtedy jedyni zadowoleni będą producenci gazowanych okropieństw w których nie ma grama soku. A nasze zdrowie ucierpi tak jak kieszenie sadowników.
Beta
2019-03-27
Jasne, że wszyscy chcieliby pić 100% soki owocowe czy warzywne, ale kogo na to stać? Napoje owocowe z wysoką zawartością soku ( ponad 20%) są doskonałą alternatywą.
roxi
2019-03-27
Do napojów owocowych produkowanych w Polsce wykorzystywane są owoce jak np. jabłko, aronia czy czarna porzeczka, które są uprawiane przez polskich rolników/sadowników. Dlaczeggo ministerstwo nie przewiduje strat jakie niesie podwyżka stawki VAT o 18 pkt procentowych na napoje owocowe zawierające powyżej 20% wsadu, zmniejszy się zapotrzebowanie na polskie owoce o około 150 tysięcy ton .
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ