Partner serwisu
03 czerwca 2019

Susza dotknęła zboża i truskawki

Kategoria: Aktualności

W pierwszym okresie raportowania, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach opracował wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla wszystkich gmin w Polsce, biorąc pod uwagę następujące uprawy: zboża ozime i jare, kukurydzę na ziarno i kiszonkę, rzepak i rzepik, ziemniaki, buraki cukrowe, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, krzewy i drzewa owocowe, truskawki oraz rośliny strączkowe.

Susza dotknęła zboża i truskawki

W okresie od 21 marca do 20 maja zagrożenie suszą odnotowano dla zbóż jarych ozimych i truskawek.
 
Deficyt wody w obecnym sześciodekadowym okresie w obrębie upraw zbóż jarych zlokalizowano w czterech województwach w Polsce. Zagrożenie suszą odnotowano dla województwa: lubuskiego (62,2% gmin tego województwa), pomorskiego (7,32% gmin tego województwa), zachodniopomorskiego (2,65% gmin tego województwa) oraz wielkopolskiego (2,21% gmin województwa).

Z kolei niedobór wody w obecnym sześciodekadowym okresie w uprawach zbóż ozimych zlokalizowano w trzech województwach w Polsce. Zagrożenie suszą odnotowano dla województwa: lubuskiego (25,61% gmin tego województwa), zachodniopomorskiego (1,77% gmin tego województwa) oraz wielkopolskiego (0,44% gmin województwa).

Jak podkreślają eksperci IUNG, wartość KBW, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, na większości obszarów Polski jest ujemna. Przeciętne kształtuje się na poziomie -48 mm.

W związku z tym, z powodu aktualnych warunków pogodowych straty plonów z ze względu na niedobór wody, spowodowały zmniejszenie plonów przynajmniej o 20% w skali gminy w odniesieniu do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych wystąpiły w uprawach zbóż jarych i ozimych oraz truskawek. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są spore, na polach uprawnych występuje nadmiar wody, co może skutkować także znacznym zmniejszeniem plonów roślin uprawnych.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ