06 czerwca 2019

Serbia straci 80% upraw malin

Kategoria: Przetwórstwo i napoje

W ubiegłym tygodniu opublikowano szczegółową analizę cen malin, która przewidywała wzrost cen tych owoców na Ukrainie i świecie.

Serbia straci 80% upraw malin

Głównym powodem była niemal powszechne obniżenie powierzchni i produkcji malin w wiodących krajach eksportujących te mrożone owoce, tj. w Serbii, Polsce, Bośni i Hercegowinie oraz na Ukrainie. Jak wskazują serbscy producenci, że 80% zbiorów malin w kraju zostało utraconych z powodu niekorzystnych warunków pogodowych.

W związku z tym, straty malin są wyraźnie przeszacowane. Niemniej jednak, nawet jeśli Serbia straciła jedną trzecią zbiorów malin z powodu złej pogody, w połączeniu ze spadkiem areału, może to prowadzić do umocnienia światowych cen mrożonych malin, nawet bardziej niż początkowo przewidywano.
 
W 2018 r. Serbia zarobiła 261 mln USD na wysyłce mrożonych malin i jeżyn, co stanowiło 29% światowego rynku. Trzy lata wcześniej Serbia zarobiła 40 mln USD więcej. Jednocześnie pod względem ilościowym eksport nadal rósł i osiągnął rekordową wartość 135 tys. ton w 2018 r., czyli o 40 tys. ton więcej niż w 2014 r.
 
Jeśli produkcja malin w 2019 r. rzeczywiście spadnie, może to być korzystne dla plantatorów na Ukrainie, ponieważ może prowadzić do wzrostu średnich cen światowych, przez co ceny malin na Ukrainie będą znacznie wyższe niż w 2017 r. I 2018 r.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ