Partner serwisu
10 lipca 2019

Wezwanie na sprzedaż akcji HELIO szansą dla akcjonariuszy mniejszościowych chcących upłynnić akcje spółki po korzystnej cenie

Kategoria: Aktualności

3 lipca 2019 r. notowana na warszawskim parkiecie spółka HELIO S.A. wraz z dominującym akcjonariuszem (ponad 77% akcji i głosów na Walnym Zgromadzeniu) ogłosili wspólnie wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich pozostałych akcji Spółki znajdujących się w obrocie giełdowym. Cena nabycia akcji w wezwaniu ustalona została na 9,00 zł za jedną akcję. Ogłoszone wezwanie jest szansą dla akcjonariuszy mniejszościowych na wyjście z mało płynnego akcjonariatu HELIO po cenie wyższej niż średnia, którą w ostatnich miesiącach i latach oferował rynek.

Wezwanie na sprzedaż akcji HELIO szansą dla akcjonariuszy mniejszościowych chcących upłynnić akcje spółki po korzystnej cenie

W konsekwencji zawartego w dniu 3 lipca 2019 r. porozumienia pomiędzy HELIO S.A. a jej większościowym akcjonariuszem – Leszkiem Wąsowiczem ogłoszono wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 1.143.000 akcji Spółki, tj. na sprzedaż wszystkich akcji Spółki znajdujących się w obrocie giełdowym, a które nie znajdują się w posiadaniu Wzywających. Podmiotami nabywającymi akcje będą Spółka oraz Leszek Wąsowicz. W związku z ogłoszonym wezwaniem planowane jest osiągnięcie przez Wzywających stanu, w którym Wzywający łącznie będą posiadać 5.000.000 akcji Spółki, uprawniających do 5.000.000 głosów w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu, stanowiących 100% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu. Jeśli po przeprowadzeniu Wezwania, Wzywający osiągną 90% lub więcej ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Spółki, Wzywający przeprowadzą przymusowy wykup akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych. Cena nabycia akcji w Wezwaniu ustalona została na 9,00 PLN za jedną akcję. Docelowo planowana jest dematerializacja akcji Spółki, czyli opuszczenie warszawskiego parkietu.

- Zdecydowaliśmy się na ogłoszenie wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji HELIO aby dać szansę akcjonariuszom mniejszościowym na korzystne wyjście z inwestycji. Zdajemy sobie sprawę, że płynność na akcjach HELIO, mimo starań animatora emitenta i animatora rynku jest dla wielu akcjonariuszy uciążliwa i ogranicza skutecznie dokonywanie transakcji. Nie chcemy zaś aby nasi akcjonariusze byli zakładnikami niskiej płynności, stąd nasza propozycja odkupienia akcji – powiedział Leszek Wąsowicz, większościowy akcjonariusz, prezes zarządu, a zarazem założyciel HELIO S.A.

– Najwyraźniej format spółki publicznej na ten moment się wyczerpał, dlatego nie chcemy w nim trwać na siłę. Nie widzę bowiem w tym momencie możliwości zmiany polityki dywidendowej, ani też nie jestem zainteresowany rozwodnieniem mojego udziału w HELIO. Ogłoszenie wezwania jest zatem odpowiedzią na zgłaszane nam przez akcjonariuszy mniejszościowych oczekiwania. Cena jaką proponujemy wydaje się być uczciwa i interesująca w porównaniu do średnich cen w ostatnim czasie. Fakty są bowiem takie, że cena w wezwaniu nie tylko uwzględnia dodatkową premię względem ceny rynkowej sprzed wezwania, średniej ceny z ostatnich 3 i 6 miesięcy, lecz nawet jest wyższa od średniego kursu akcji HELIO z ostatnich 5 lat – dodał Wąsowicz.

Jak wyjaśnia Prezes HELIO S.A. – Wezwanie realizowane jest wg niesztampowego modelu rozliczenia transakcji w dwóch turach. Dzięki temu mamy możliwość elastycznej zmiany ceny w trakcie przyjmowania zapisów. Dzięki temu w zależności od rozwoju sytuacji mamy możliwość dodatkowego premiowania akcjonariuszy, którzy zdecydują się na zapis na sprzedaż akcji już w pierwszej turze. Dzięki rozliczeniu w trakcie trwania zapisów, ewentualna zmiana ceny dotyczyć będzie wówczas tylko akcjonariuszy, których transakcje nie zostały rozliczone w pierwszym terminie.

Przyjmowanie zapisów na sprzedaż akcji HELIO w ramach Wezwania odbywać się będzie za pośrednictwem Podmiotu Pośredniczącego w Wezwaniu, tj. Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. Osoby zamierzające dokonać zapisów na sprzedaż akcji w odpowiedzi na wezwanie powinny przede wszystkim zacząć od złożenia zapisu na akcje w ramach wezwania w domu maklerskim lub w banku prowadzącym ich rachunek papierów wartościowych.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ