Partner serwisu
18 marca 2020

Olejek kokosowy: zdrowy czyli jaki?

Kategoria: Aktualności

Olejek kokosowy jest niezwykle popularny. Znalazł swoje miejsce w naszych łazienkach i kuchniach. Czy jednak wiemy o nim wszystko?

Olejek kokosowy: zdrowy czyli jaki?

Olej kokosowy - co to jest?

Olej kokosowy nazywany także masłem kokosowym jest olejem roślinnym (idealnym dla wegan) uzyskiwany z twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. Stał się niezwykle popularny już kilka lat temu, dzięki temu, iż łączy w sobie ideę minimalizmu, ekologiczności i powrotu do natury. Dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie - nadaje się do gotowania, jako kosmetyk pielęgnujący skórę, a nawet - olej do włosów. Te produkty, które możemy kupić w sklepach różnią się od siebie sposobem uzyskania substancji. Z tego powodu, olej kokosowy dzielimy na trzy typy: rafinowany, nierafinowany oraz typu virgin.

Typy oleju kokosowego

Olej kokosowy typu virgin uzyskuje się z mleka pochodzącego ze świeżego miąższu kokosa (więcej o orzechu kokosowym czytaj tutaj). Proces jego pozyskiwania polega na fermentacji, odparowaniu lub odwirowaniu wody oraz finalnym schłodzeniu. Dzięki takiej procedurze, ostateczny produkt zachowuje swoje właściwości. Olej nierafinowany z kolei otrzymuje się w tłoczeniu na zimno, najczęściej używając do tego suszonego, a nie świeżego miąższu. Do uzyskania oleju rafinowanego również potrzebny jest suszony miąższ, natomiast procedura różni się. Miąższ ten ogrzewa się, oczyszcza z powstałych osadów, wybiela, aromatyzuje a także często utwardza. Po co przeprowadza się ten proces? Pozwala on zachować świeżość na dłużej olejowi, natomiast przez to ma on mniej korzystnych właściwości, ponieważ większość witamin i antyoksydantów zostaje zniszczona w procesie produkcji. 

Zdrowotne właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy bogaty jest w antyoksydanty, będzie więc idealnie nadawał się do spowalniania procesów starzenia. Wpłynie na gładszy i jędrniejszy wygląd naszej skóry - stanie się ona nawilżona i rozświetlona. Co więcej, olej ma właściwości pozwalające na walkę z rozstępami, bliznami, przebarwieniami. Olej kokosowy jest też świetnym środkiem w walce z wszami. Co więcej, dzięki zawartości kwasu laurynowego, pomaga zwalczać zakażenia bakteryjne, wirusowe czy grzybicze.  Oczywiście, olej kokosowy nie może zastąpić odpowiedniego leczenia, ale znakomicie wspiera organizm w walce z drobnoustrojami. Kwas laurynowy ma też pozytywny wpływ na odporność organizmu.

Tłuszcze, które można znaleźć w oleju kokosowym pomogą też zadbać o równowagę cholesterolową, lipidową organizmu. Obniżają poziom "złego" cholesterolu, podwyższając poziom "dobrego". Coraz częściej mówi się również o wpływie oleju kokosowego na proces odchudzania - kwasy tłuszczowe w nim obecne powodują uczucie sytości, zmniejszają apetyt. Co więcej - poprawiają metabolizm, pozytywnie oddziałując na perystaltykę jelit. Inną ich właściwością jest wspomaganie wchłaniania wapnia i magnezu. Przyczynia się do profilaktyki osteoporozy, lepszego funkcjonowania układu nerwowego. Są także badania, według których olej kokosowy podawany regularnie pozwala obniżyć poziom cukru we krwi, dzięki czemu można go wykorzystywać w przeciwdziałaniu cukrzycy.

Zastosowanie oleju kokosowego

Olej kokosowy dzięki swoim właściwościom ma zastosowanie w wielu dziedzinach. Doskonale zastąpi balsam do ciała, pielęgnując skórę. Będzie doskonałym remedium na wszelkie podrażnienia, zranienia, przesuszoną miejscowo skórę w newralgicznych miejscach takich jak usta, łokcie czy kolana. Może być stosowany nawet u niemowląt, także tych zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. Można go stosować także na włosy - nałożony na pół godziny przed myciem odżywi strukturę włosa, zabezpieczy go, nawilży. Ponadto, dzięki obecnej w składzie witaminie E i trójglicerydach, olej kokosowy pomaga w walce z łupieżem.

Olej kokosowy można zastosować bezpośrednio lub jako bazę do stworzenia własnych, ekologicznych kosmetyków. Znakomicie sprawdzi się na przykład w płynach do płukania jamy ustnej czy olejkach do demakijażu. Jeśli dodamy do niego cukier czy sól lub zmieloną kawę, możemy stosować go również jako peeling, który złuszczy naskórek, a zarazem będzie pielęgnował ciało.

Olej kokosowy znajdzie zastosowanie również w kuchni - nadaje się do smażenia, jako zamiennik masła czy margaryny. Mimo częściowej utraty swoich właściwości w procesie podgrzewania go, w dalszym ciągu będzie zdrowszą alternatywą.

Olej kokosowy to skarb natury, który warto mieć w kosmetyczce oraz w kuchennej szafce. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o oleju kokosowym i jego właściwościach zajrzyjcie na stronę: https://poznajsienatluszczach.pl/2016/06/13/prawda-o-oleju-kokosowym/.

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ