23 marca 2020

Polska ogranicza eksport truskawek trzy lata z rzędu

Kategoria: Aktualności

Główny Urząd Statystyczny opublikował oficjalne dane dotyczące eksportu truskawek z kraju, z czego wynika, że Polska zmniejsza podaż tych owoców na rynki zagraniczne przez co najmniej trzy lata z rzędu.

Polska ogranicza eksport truskawek trzy lata z rzędu

W szczególności w 2018 r. Polska wyeksportowała 5,9 tys. ton truskawek, czyli o 35% mniej niż przed rokiem. Za to rok wcześniej stratom uległa spora część zbiorów z powodu niekorzystnej aury w środku wiosny. W efekcie czego rolnikom udało się wysłać tylko 9 tys. ton truskawek na rynki zagraniczne, czyli o 44% mniej niż w 2016 r.

Według uczestników rynku w omawianym czasie głównym powodem obniżki eksportu był spadek popytu z Białorusi, która wcześniej była najważniejszym rynkiem zbytu. Tak więc w poprzednim sezonie polscy eksporterzy sprzedali Białorusi tylko 900 ton truskawek, podczas gdy rok wcześniej liczba ta wyniosła 2900 ton.

W rezultacie Holandia stała się liderem pod względem wielkości importu polskich truskawek. Kraj ten zwiększył zakup tych owoców z 900 ton do 1,4 tys. ton. Zdaniem ekspertów wzrost eksportu na rynek niderlandzki nie pozwolił polskim firmom w pełni zrekompensować mniejszych dostaw na pozostałe rynki, a w szczególności do Niemiec i Litwy.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ