26 marca 2020

Europa debatuje nad zakazem stosowania środka mancozeb

Kategoria: Aktualności

Europa zastanawia się nad tym, czy nadal zezwalać na stosowanie mankozebu, tj. siódmego najczęściej stosowanego pestycydu w Hiszpanii.

Europa debatuje nad zakazem stosowania środka mancozeb

Mancozeb jest środkiem grzybobójczym, który wielu naukowców kojarzy z różnymi możliwymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Jeden z metabolitów tego rodzaju pestycydu, etylenodiomocznik (ETU), jest związany z wadami wrodzonymi i rakiem u zwierząt laboratoryjnych. Może również powodować zmiany hormonalne i jest toksyczny dla reprodukcji. Stanowi także znaczne ryzyko dla ptaków, ssaków, owadów i organizmów glebowych.

Komitet ds. Oceny Ryzyka (RAC) Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) sklasyfikował mankozeb jako substancję „toksyczną dla rozrodczości 1B” (R1B) ze względu na nasilenie wad rozwojowych mózgu spowodowanych wspomnianym metabolitem (ETU), które zostały zaobserwowane u potomstwa.

Zaklasyfikowanie pestycydu działającego szkodliwie na rozrodczość powinno już wystarczyć do wprowadzenia zakazu zgodnie z dyrektywą 1107/2009, załącznik II, pkt 3.6.4 UE.

Wiele badań przeprowadzonych przez naukowców niezależnych od branży, powiązało ten pestycyd z różnymi zagrożeniami dla zdrowia, tj. z ośmioma rodzajami raka. Inne badania wiążą to z problemami z tarczycą lub neurotoksycznością, czyli takimi jak choroba Parkinsona.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ