Partner serwisu
21 kwietnia 2021

Kompaktowy system poboru próbki i analizy pary i wody

Kategoria: Aktualności

SWAS Compact to kompaktowy układ dla kotłowni przemysłowych, dzięki któremu sprawnie przeprowadzisz analizę gorącej próbki pary i wody.

Kompaktowy system poboru próbki i analizy pary i wody

Wiele zakładów używa pary jako nośnika ciepła. Jest to zarówno para do procesów technologicznych,  jak i grzewczych. Z punktu widzenia trwałości układów wytwarzania i dystrybucji, jakość pary powinna być w sposób  ciągły monitorowana. Ze względu na rozmiary, łatwość uruchomienia i zastosowania SWAS Compact stanowi idealne rozwiązanie szczególnie dla Użytkowników małych i średnich źródeł ciepła, o wydajności do 30 ton pary/h, w których proces wytwarzania pary oparty jest na popularnych kotłach płomienicowo - płomieniówkowych.


SWAS Compact pozwala skutecznie monitorować jakość wody  i pary, nie wymagając jednocześnie dużo miejsca do zabudowy. Przez to doskonale pasuje również do obiektów o niewielkiej kubaturze. Obejmuje sekcję przygotowania próbek, przetwornik pomiarowy Liquiline z podłączonymi czujnikami pH, przewodności i tlenu rozpuszczonego oraz opcjonalnie wymiennik kationitowy. SWAS Compact pozwala zapobiec kosztownym przestojom instalacji poprzez stały monitoring jakości czynnika obiegowego i ograniczenie do minimum korozji i odkładania się kamienia kotłowego. Układy SWAS Compact służą do monitorowania jakości pary i wody w instalacjach cieplnych w licznych branżach przemysłu, w szczególności w przemyśle spożywczym, przemyśle cukrowniczym, przemyśle drzewnym i meblowym, przemyśle chemicznym, przemyśle oponiarskim i innych kotłowniach przemysłowych.


Typowymi punktami pomiarowymi dla SWAS Compact są: woda zasilająca kocioł, para nasycona i przegrzana, kondensat przed regeneracją i odsoliny z przedmuchu kotła.


SWAS Compact w zwartej zabudowie, zapewnia przygotowanie próbki, kompletne oprzyrządowanie do analizy ważnych parametrów (pH, przewodność właściwą, stężenie tlenu rozpuszczonego) oraz opcjonalnie zawiera wymiennik kationitowy umożliwiający pomiar tzw. przewodności kwasowej ("przewodność za kolumną kationitową"), szczególnie przydatnej w przypadku alkalizacji wody zasilającej. Wszystkie podzespołu są zamontowane na jednym, panelu o niewielkich wymiarach i gotowe do podłączenia. Próbka pary wodnej o temperaturze maksymalnej do 240 °C i ciśnieniu do 50 barów jest chłodzona i następnie mierzona za pomocą nowoczesnych cyfrowych czujników  Memosens. Przetwornik Liquiline CM44 upraszcza wiele rzeczy, np. dane procesowe mogą być przechowywane w logach pamięci, a Heartbeat Technology wspiera prognozowanie czynności obsługowych dla potrzeb predykcyjnego utrzymania ruchu. Parametry i nastawy poszczególnych pomiarów mogą być z łatwością powielane za pomocą karty SD w innych układach pomiarowych.


System SWAS Compact został zaprojektowany tak, by zużywać trzykrotnie mniej próbki do analizy oraz wody chłodzącej w porównaniu z systemem konwencjonalnym. Sprzyja to bardziej efektywnemu wykorzystaniu energii i zasobów przedsiębiorstwa. Ma to szczególne znaczenie dla zakładów produkcyjnych, ponieważ energia potrzebna do schłodzenia próbki, a tym samym zużycie wody chłodzącej, ulega redukcji nawet o 60%.

Nasi klienci potwierdzają korzyści płynące z zastosowania systemu SWAS Compact. Pierwsze systemy zostały sprzedane dla mleczarni i cukrowni, posiadających niewielkie kotłownie, gdzie jakość pary i kondensatu jest czynnikiem decydującym o trwałości instalacji cieplnych, eksploatowanych w przedsiębiorstwie.

Mleczarnia Ostallgäu w Rückholz  (Niemcy)
Zwiększenie efektywności pracy instalacji potwierdza dyrektor zarządzający mleczarni Ostallgäu w Rückholz, Simon Gutensohn - Dzięki rozwiązaniu SWAS Compact firmy Endress+Hauser byliśmy w stanie znaczne zwiększyć niezawodność działania instalacji cieplnej i spełnić nasze wymagania związane z kontrolą parametrów pary, przy mniejszym obciążeniu personelu. Jesteśmy  bardzo zadowoleni, nie tylko z jakości rozwiązania, ale także z doradztwa i serwisu Endress+Hauser.

Cukrownia Südzucker (Niemcy)
Kontrola czystości rozpuszczonych zanieczyszczeń w parze i kondensacie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wymienników ciepła i jest krytyczna dla jakości produkcji melasy. Dokładna kontrola przewodności była wcześniej zasadniczym problemem dla zakładu produkcyjnego. Jak ocenił Sebastian Böttcher, brygadzista MSR w Südzucker - SWAS Compact całkowicie spełniają nasze wymagania w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa i z jednoczesną redukcją nakładów na bieżącą konserwację. Dodatkowo zapotrzebowanie na energię do schłodzenia próbek spadło o 60%.

Dowiedz się więcej: https://eh.digital/2P3YccS

 

źródło: Endress+Hauser Polska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ