Partner serwisu
14 maja 2021

Dobre przezimowanie krzewów, sadów i plantacji owocowych

Kategoria: Aktualności

Według GUS, w sezonie 2020/2021 rośliny sadownicze przezimowały dość dobrze. Na przeważającym obszarze kraju nie zanotowano uszkodzeń mrozowych, a straty spowodowane niskimi temperaturami mają głównie charakter lokalny.

Dobre przezimowanie krzewów, sadów i plantacji owocowych

Większość uszkodzeń drzew w sadach powstała w wyniku oddziaływania niskich temperatur na przełomie stycznia i lutego bieżącego roku. Na niektórych plantacjach obserwuje się też nieznaczne szkody polegające na pękaniu kory w wyniku sporych dobowych wahań temperatur. Odnosi się to przede wszystkim do młodych nasadzeń, a więc jedno, dwu i trzyletnich. Niekorzystne warunki wegetacji, jak niskie temperatury w marcu i na początku kwietnia, przyczyniły się do wolniejszego niż w poprzednim roku rozwoju pąków kwiatowych. Tym samym w niższym stopniu są one narażone na uszkodzenia w trakcie nocnych przymrozków mających miejsce w tych miesiącach.

Na przeważającym obszarze kraju obfita pokrywa śnieżna skutecznie chroniła krzewy owocowe. Stąd też większość plantacji malin, porzeczek, czy agrestu pozostała raczej w dobrej kondycji i aktualnie wchodzi w okres wegetacji. Kondycja plantacji truskawek w większości rejonów kraju jest zadawalająca. Podobnie jak w przypadku krzewów, pokrywa śnieżna zabezpieczyła rośliny przed negatywnym wpływem niskich temperatur. Uszkodzenia mrozowe odnotowano na nieznacznym areale w skali całego kraju. Miały one charakter lokalny i dotyczyły głównie młodych nasadzeń. Z powodu niskich temperatur w marcu i kwietniu, wchodzenie truskawek w okres wegetacji jest jednak mniej dynamiczne niż w roku wcześniejszym. Negatywny wpływ na stan plantacji drzew i krzewów owocowych mogą mieć przymrozki występujące na początku maja.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ