Partner serwisu
07 czerwca 2021

Zabraknie 60 tys. cudzoziemców na rynku pracy

Kategoria: Aktualności

W Polsce około 100 tys. cudzoziemców korzysta z rozwiązań tarczy antykryzysowej w zakresie przedłużenia legalnej pracy. Niestety wkrótce ponad 60 tys. osób może opuścić nasz kraj.

 

Zabraknie 60 tys. cudzoziemców na rynku pracy

Do dziś pracownicy spoza Polski korzystają z nowych regulacji tarczy antykryzysowej umożliwiających przedłużenie im legalnego pobytu oraz przedłużenie legalnej pracy (przepisy obowiązują od 18 kwietnia 2020 r.).


Oznacza to, że osoba, której zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy wygasłoby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, będzie mogła kontynuować pracę legalnie do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. W tym miesiącu rząd zdecyduje, czy i kiedy znieść w Polsce stan epidemii.

Ocenia się, że około 100 tys. cudzoziemców korzysta z rozwiązań tarczy antykryzysowej w zakresie przedłużenia legalnej pracy w Polsce i taka liczba osób albo opuści Polskę, albo podejmie próbę przedłużenia swojej pracy w oparciu o normalnie obowiązujące procedury.


Czekają nas braki kadrowe. Polskie urzędy nie są w stanie w ciągu 30 dni przeprowadzić tak wielu postepowań legalizacyjnych i ocenia się, że około 60 tys. osób nie otrzyma na czas pozwoleń i będzie musiało jednak nasz kraj opuścić – mówi Jacek Skowroński, ekspert z Solano Group, firmy koordynującej pracę cudzoziemców w Polsce.


To wielkie wyzwanie dla firm usługowych, produkcyjnych czy pracy tymczasowej. Wiemy, jak zapełnić tę lukę w sile roboczej, ale firma wymaga odpowiedniego czasu na przygotowanie legalizacji pobytu i pozwolenia na pracę. Już dziś trzeba o tym myśleć i podjąć działania – podkreśla ekspert Solano Group.

Dane GUS:

Obecnie w Polsce przebywa legalnie 725 tys. obcokrajowców (wg GUS).
•    z czego 450 tys. ma kartę pobytu,
•    kolejne 268 tys. przebywa na podstawie wiz i pobytów bezwizowych oraz pracuje na podstawie oświadczeń i zezwoleń na pracę.

Wzrosła liczba obcokrajowców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce.
Na początku kwietnia ważne dokumenty posiadało 478,5 tys. osób. Największe grupy stanowili obywatele: Ukrainy 261 tys. osób, Białorusi 30,5 tys., Niemiec 20,2 tys., Rosji 12,9 tys., Wietnamu 10,8 tys., Indii 10,3 tys., Włoch 8,5 tys., Gruzji 8,4 tys., Chin 6,9 tys., Wielkiej Brytanii 6,5 tys. Cudzoziemcy starają się o zezwolenie głównie w dużych ośrodkach miejskich, które oferują możliwość podejmowania pracy.

 

 

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ