Partner serwisu
09 listopada 2022

Jedna szklanka mleka dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych 18 składników, których potrzebujemy każdego dnia. W ramach kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka

Kategoria: Aktualności

Jedna szklanka mleka dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych 18 składników, których potrzebujemy każdego dnia. W ramach kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka, radzimy, kiedy najlepiej spożywać ten napój. Przeczytajcie!

Jedna szklanka mleka dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych 18 składników, których potrzebujemy każdego dnia. W ramach kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka

Czy picie mleka jest dla nas korzystne?

Mleko od dawna jest cenionym i dobrym napojem. Dostarcza naszemu organizmowi 18 z 22 składników odżywczych, których potrzebujemy codziennie. Najbardziej znaną substancją mineralną znajdującą się w mleku jest wapń, inne to fosfor, jod, potas, witamina D, B12 i ryboflawina. Witaminy i minerały te są potrzebne do metabolizmu oraz funkcjonowania mięśni, kości i narządów wewnętrznych. Wiadomo już, że mleko powinno zajmować szczególne miejsce w naszej diecie, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości odżywcze. Wiele osób zastanawia się jednak, czy lepiej spożywać mleko rano czy wieczorem? Ten napój o poranku dostarcza białka potrzebnego w ciągu dnia, a w nocy zapewnia dobry odpoczynek. Zatem czy istnieje odpowiednia pora?

 

Czy powinniśmy zacząć dzień od mleka?

Większość ludzi pije mleko rano już od dzieciństwa i zwykle kontynuuje tę praktykę w dorosłym życiu. Szklanka tego napoju może pomóc naszemu ciału stawić czoła reszcie dnia. To za sprawą m.in. zawartego w nim fosforu, który wpływa na poprawę pamięci i nastroju. Mleko nie zawiera błonnika, więc najlepiej połączyć je z produktami zbożowymi, np. płatkami owsianymi. Takie śniadanie zapewni odpowiednią ilość białka i błonnika, co jest świetnym sposobem na rozpoczęcie dnia. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że mleko składa się aż w 90% z wody, dlatego pijąc je, dobrze nawadniamy organizm. Z tego powodu warto również wypić krowie mleko po treningu, ponieważ nie tylko uzupełnimy płyny, ale także wspomożemy syntezę białek mięśniowych. Natomiast osobom, które wolą zacząć dzień od lżejszego posiłku, polecamy, aby mleko znalazło się w ich diecie po południu lub wieczorem.

 

Czy warto pić mleko wieczorem?

Dla tych, którzy mają problemy z zaśnięciem, zbawienny i skuteczny może okazać się dawny sposób, czyli wypicie szklanki ciepłego mleka przed snem. Powodem jest to, że mleko zawiera niezbędny aminokwas – tryptofan. Musi być dostarczony wraz z dietą, ponieważ nasz organizm sam go nie wytwarza. Odpowiada on chociażby za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ten niezbędny aminokwas pomaga w produkcji serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Wpływa ona m.in. na kontrolę samopoczucia, koncentrację i pamięć, a także decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Tryptofan uczestniczy również w produkcji melatoniny, znanej jako hormon snu, która nie tylko poprawia jakość snu, ale też spowalnia procesy starzenia. Aby aminokwas lepiej spełniał swoje zadanie, potrzebuje niewielkiej pomocy insuliny, więc dobrze komponuje się z łyżeczką miodu, którą można rozpuścić w mleku. Ponadto wpływa na metabolizm węglowodanów (dzięki czemu pomaga kontrolować apetyt) i podnosi naszą odporność. Wypicie szklanki mleka przed snem zapewnia uczucie sytości przez całą noc, rozluźnia mięśnie i zwalcza napięcia gromadzące się w mózgu.

 

Podsumowując

Istnieje wiele korzyści z picia mleka zarówno rano, jak i wieczorem. Często wielu z nas rezygnuje z codziennego picia mleka, jedzenia jogurtów czy białych serów, a tym samym nie dostarcza organizmowi niezbędnych makro- i mikroelementów. Każda pora dnia jest odpowiednia do wypicia szklanki mleka, a którą wybierzemy, zależy tylko od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

Więcej informacji o mleku i produktach mlecznych dostępnych jest na stronie kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ