Partner serwisu
18 czerwca 2015

Krótka historia Browaru w Tenczynku

Kategoria: Alkohole

 Pierwsze wzmianki o Browarze w Tenczynku pojawiają się już w 1553 roku, kiedy to Andrzej i Stanisław Tenczyńscy dzielą majątek między siebie. Oprócz zamku również dobra, wsie i folwark wraz z browarem słodowym. Należy zatem przyjąć, że browar istniał już przed 1553 rokiem.

Krótka historia Browaru w Tenczynku

Po potopie szwedzkim (1655 roku)  Tenczynek ponownie jest wzmiankowany w dokumentach, między innymi w spisie dóbr w folwarku: browar pański, gorzelnia, piekarnia, nowy młyn wraz z modrzewiowym dworem, zwanym później Dworem Sobieskiego. Legenda głosi bowiem, że „król Jan III Sobieski zatrzymał się tutaj wracając spod Wiednia po zwycięskiej odsieczy i smakował tenczyńskich rarytasów, w tym również warzonego tam piwa”.

 

Obecnie zachowany browar został założony od podstaw przez hrabiego Adama Potockiego z pobliskich Krzeszowic. Rozbudował on w latach 1848 - 1854 r. na terenie folwarku obszerny browar i gorzelnię (browar otrzymał wówczas maszynę parową i nowoczesne, jak na ówczesne czasy, urządzenia), które świetnie prosperowały aż do początku lat 30. XX w. Piwo z Tenczynka znane było i cenione w Europie, czego dowodem był złoty medal zdobyty na wystawie w Pilźnie w 1904 r. Sprzedawano je w Koszycach, a nawet w Wiedniu i Budapeszcie.

 

odczas II wojny światowej zakład został zniszczony przez wycofujące się wojska niemieckie. Po wojnie browar został odbudowany i znacjonalizowany. Nie wznowiono jednak produkcji piwa, ale uruchomiono przetwórnię owoców i warzyw, a także wytwórnię miodów pitnych i win owocowych. Stan taki trwał do końca PRL.

 

W latach 90-tych XX wieku Zakłady Przetwórstwa Warzywno-Owocowego zostały sprywatyzowane, kilka razy zmieniały właścicieli. Na przełomie 2010 i 2011 roku ZPOW w Tenczynku znalazł się w rękach firmy Makarony Polskie, która nie była zainteresowana produkcją, a jedynie samą marką. W 2011 roku wstrzymano w zakładzie produkcję, a  maszyny wywieziono. 

 

14 maja 2014 spółka Browary Regionalne Jakubiak kupiła od syndyka masy upadłościowej Browar Tenczynek i rozpoczęła remont, aby ponownie uruchomić produkcję piwa z Tenczynka w 2015 r. i kontynuować jego wspaniałą historię.

 

Źródło, fot. informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ