Partner serwisu
18 lipca 2017

Fermy Drobiu Woźniak - technologia na najwyższym poziomie. Najlepiej wyposażony producent jaj w Europie

Kategoria: Z życia branży

Ostatnio pojawiło się wiele dyskusji na temat procesu produkcji i kontroli jakości jaj. Jak wygląda proces produkcji jaj? Czy wiecie, że istnieją specjalne detektory do sprawdzania ich jakości? Eggsinspektory, to  urządzenia, które stosują Fermy Drobiu Woźniak, które  dzięki 18 kamerom każdy, jest w stanie wykryć nawet mikroskopijne wady jaj.

Fermy Drobiu Woźniak - technologia na najwyższym poziomie. Najlepiej wyposażony producent jaj w Europie

Postanowiliśmy przybliżyć Państwu jak wygląda ten proces. 30 lat doświadczenia firmy przyczyniło się do dynamicznego rozwoju technologii w Fermach Drobiu Woźniak. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany poprzez stosowanie zaawansowanej technologii oraz maszyn najlepszych producentów.

Zaczynamy pracę bardzo wcześnie rano, kury właśnie tak znoszą jajka. Codziennie w godzinach porannych automatyczne urządzenia  zbierają jaja z kurników. Następnie są komputerowo liczone  oraz sortowane.

W pakowni jaja przechodzą etap sortowania i  selekcję. Nadaje się im klasę  wagową i jakościową. Wykrywane są zabrudzenia, stłuczenia oraz likwidowanie są wszelkie bakterie.

W fermach Woźniak  proces ten odbywa się z zastosowaniem maszyny Omnia 530 PX.  

Jest to  najnowocześniejsze urządzeni jakie można zastosować na tym etapie - mówi pani Małgorzata Kuriata – dyrektor handlowy.

Co  dzieje się z jajkami na maszynie sortującej ?

W równych rzędach umieszczone na są specjalnych rolkach. Bardzo precyzyjne  detektory  skanują je z każdej strony. Pierwszy to wspomniany już Eggsinspektor – dzięki 18 kamerom jest w stanie wykryć nawet mikroskopijne zabrudzenia. Drugi natomiast odpowiedzialny jest za wychwycenie jaj z minimalnymi uszkodzeniami, pęknięciami. Każde jajo jest czterokrotnie opukiwane. Kiedy jajo jest uszkodzone, dźwięk tego opukiwania jest inny.  Sygnał jest wychwytywany przez specjalny komputer, który po odnalezieniu ubytku odrzuca produkt do jaj klasy B (jajo pęknięte wydaje  inny dźwięk niż jajo w całości).

Ważenie

Kolejnym etapem jest system wag. Jaja trafiają na linie, których w zakładzie jest 24. Każda linia ma określoną klasę wagową, z której jajo trafia do odpowiedniego opakowania jednostkowego.   

Dezynfekcja jaj

Następną fazą  w procesie sortowania jest naświetlanie jaj przez specjalistyczne lampy UV- umieszone w trzech miejscach. To bardzo ważny moment w całym cyklu produkcyjnym, ponieważ powoduje niszczenie  wszelkich bakterii oraz zarazków. Aby zapewnić skuteczność ich działania, wymienianie są co 2000 godzin pracy.

Sortownia

Centralny proces  mycia i dezynfekcji  maszyny sortującej wykonywany jest każdego dnia. Raz  na 2 tygodnie  pobierane są wymazy ze wszystkich elementów, z którymi   mają styczność jaja. Badane są również wymazy ścian i  podłóg.

Nie ma skrawka etapu produkcji, który nie zostałby przez nas przebadany, dlatego Fermy Drobiu Woźniak mają produkty o najwyżej jakości na europejską skalę – podkreśla Małgorzata Kuriata.

Źródło: Informacja prasowa

Fot.: freeimaages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ