Partner serwisu

W Polsce możemy mieć aż 600 browarów

Kategoria: Z życia branży

– Mamy ogromny potencjał do zwiększenia liczby browarów, wzrost może być aż pięciokrotny. Uważam, że możemy mieć w Polsce 600 browarów. Pozostaje tylko pytanie, w jakim czasie to osiągniemy, czy będą to lata czy dziesiątki lat, ale myślę, że jest to jak najbardziej realne – mówi Michał “Docent” Maranda, autor bloga www.polskieminibrowary.pl.

W Polsce możemy mieć aż 600 browarów

Browary w Polsce

W 1989 r. na polskim rynku funkcjonowało 80 browarów. Po uwolnieniu przedsiębiorczości do 1995 roku uruchomionych zostało 27 kolejnych. Pojawiły się dobrze znane dziś browary, takie jak: Gościszewo, Bartek czy Kormoran. Później było już tylko gorzej. Duże korporacje kupowały marki piwa, nie skupiając się na funkcjonowaniu małych browarów.

Z 80 działających w 1989 r. browarów 51 zamknięto. Kilka z nich zostało reaktywowanych np. przez Marka Jakubiaka. Łącznie od 1989 r. powstały 94 browary, ale 27 z nich upadło. Obecnie w Polsce działa ich 103, z czego większość restauracyjnych.

 


Rys 1. Mapa wszystkich polskich browarów (pełna mapa pod tym linkiem)
 

Browary restauracyjne

W 2005 r. nastąpił bum na browary restauracyjne. Powstały Brovaria w Poznaniu, warszawskie BrowArmia i Bierhalle Arkadia. Mimo tego dalej zamykane były te regionalne. W 2010 r. liczba polskich browarów osiągnęła najniższą wartość 64. Kolejne lata to czas wzrostu.
 

„Kontraktowce”

W ostatnim czasie powstało wiele tzw. browarów kontaktowych. Ich właściciele warzą, wynajmując od innych moce produkcyjne. Zapewne w wielu przypadkach działalność kontaktowa będzie pierwszym etapem kariery i po niej nastąpi otwarcie własnego browaru. Na konkurencyjnym rynku jest wielu producentów sprzętu, co sprzyjać będzie powstawaniu nowych warzelni.
 

Piwna rewolucja

W marcu 2011 nastąpiło pierwsze warzenie PINTY w Browarze Na Jurze. „Atak Chmielu” miał swoją premierę tego samego roku w maju na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa. – Tę datę uważam za początek polskiej piwnej rewolucji. Wówczas pojawia się na rynku piwo z amerykańskim chmielem – mówi Michał “Docent” Maranda.
 

Co nas czeka?

– W Polsce jeden browar przypada na 367 tysięcy osób. W naszym kraju jest ogromny potencjał rozwojowy – mówi Michał “Docent” Maranda. Porównanie z kilkoma innymi krajami prezentuje slajd autorstwa M. Marandy na fot. 1.

 


Fot 1. Liczba browarów w wybranym kraju oraz liczba ludności przypadającej na jeden browar

 

W Niemczech roczne spożycie piwa „na głowę” wynosi 106 litrów, a w Polsce 100 litrów. Najbliżej jest nam do Niemiec, gdzie jeden browar przypada na niespełna 63 tysiące mieszkańców. Uważam, że u nas podobna wartość jest realna. Mamy ogromny potencjał do zwiększenia nawet pięciokrotnie liczby browarów. Możemy mieć w Polsce 600 browarów. Pozostaje tylko pytanie, w jakim czasie to osiągniemy, czy będą to lata czy dziesiątki lat, ale myślę, że jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia.

 

Michał “Docent” Maranda, autor bloga www.polskieminibrowary.pl przedstawił wykład "100 browarów w Polsce i ciągle przybywa" 21 czerwca 2014 r. w Żywcu podczas Festiwalu Birofilia 2014.

Galeria zdjęć z Festiwalu Birofilia znajduje się tutaj.

 

Fot.: Adam Wita

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ