Partner serwisu
01 września 2014

Wsparcie dla rynku mleka

Kategoria: Z życia branży

W związku z działaniami Polski na forum UE związanymi z wprowadzeniem przez Federację Rosyjską embarga na przetwory mleczarskie, Komisja Europejska w dniu 28 sierpnia 2014 r. poinformowała, że zamierza wprowadzić mechanizmy stabilizujące zaistniałą sytuację.

Wsparcie dla rynku mleka

Mechanizmy:

  • uruchomienie programu dopłat do prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku,
  • uruchomienie programu dopłat do prywatnego przechowywania wybranych gatunków serów,
  • przedłużenie do końca roku kalendarzowego możliwości prowadzenia interwencyjnego skupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku.

Trudna sytuacja
Polska ocenia inicjatywę Komisji Europejskiej za ważną. Jednakże wpływ rosyjskiego embarga wydaje się mieć na tyle poważne, a zarazem długotrwałe konsekwencje dla unijnego w tym polskiego rolnictwa, że dopłaty do prywatnego przechowywania, jako mechanizm czasowego wycofania z rynku, może okazać się niewystarczający. Jednocześnie unijne ceny interwencyjne zakupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku, jak wielokrotnie podnosiła Polska, ustawione są na tak niskim poziomie, że sprzedaż w ramach tego mechanizmu, nawet w obliczu wprowadzonego przez Rosję embarga, dotychczas nie jest realizowana.

W związku z powyższym Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem o podjęcie dodatkowych działań mających na celu wsparcie rynku mleka, w tym zrekompensowania strat dla producentów surowca mlecznego, m.in. poprzez zniesienie kar za nadprodukcję mleka w roku kwotowym 2013/2014, jak również odstąpienie od pobierania tych kar za rok kwotowy 2014/2015.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ