Partner serwisu
03 września 2014

Pomoc dla europejskiego sektora mleka

Kategoria: Z życia branży

Według Copa-Cogeca działania Komisji Europejskiej w sektorze mleka w odpowiedzi na rosyjskie embargo idą w dobrym kierunku, ale nie są wystarczające.

Pomoc dla europejskiego sektora mleka

Odpowiedni kierunek
Copa-Cogeca uznała, że działania Komisji Europejskiej, mające na celu wprowadzenie środków łagodzących presję na unijny sektor mleka w związku z rosyjskim embargiem na import produktów rolnych, podążają w odpowiednim kierunku, ale potrzeba dalszych instrumentów. Komisja poinformowała, że uruchomi dopłaty do prywatnego przechowywania masła, odtłuszczonego mleka w proszku i niektórych serów. Pozwoli to na złagodzenie wpływu rosyjskich restrykcji dot. importu unijnych produktów mlecznych z UE oraz ograniczy negatywne konsekwencje dla rynku wewnętrznego. KE potwierdziła również, że przedłuży do końca roku okres obowiązywania interwencji publicznej w przypadku masła i odtłuszczonego mleka w proszku.

Potrzebne nowe rynki zbytu
- Jesteśmy zadowoleni z szybkich działań Komisji na rzecz pomocy dla sektora mleka w obliczu embarga na import. Należy zagwarantować stabilizację rynków. Jednak te działania nie wystarczą. W niektórych przypadkach ceny mleka spadły aż o 30%. Potrzeba dalszych działań. Musimy także dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć nowe rynki zbytu dla naszych produktów oraz przyspieszyć kampanie promocyjne w celu pobudzenia popytu - powiedział Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca. - Co więcej, w ciągu ostatnich miesięcy to europejski sektor wieprzowiny najbardziej ucierpiał z powodu embarga. Należy podjąć działania, które umożliwią poprawę sytuacji - dodał.

Copa-Cogeca zaapelowała o wsparcie ze strony UE na rzecz przywrócenia równowagi na rynku oraz o bezpośrednią pomoc dla rolników i spółdzielni rolniczych w konkretnych sektorach i regionach, które najbardziej ucierpiały w wyniku embarga.

Źródło: Copa-Cogeca

Fot. freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ