Partner serwisu
27 października 2014

Postawić diagnozę

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Nowoczesne podejście do zarządzania utrzymaniem ruchu obejmuje różne zagadnienia takie jak nowoczesne metody eksploatacji maszyn i urządzeń wsparte na analizie niezawodnościowej. Główną rolę odgrywają w nim strategie: predykcyjna i proaktywna, które mają zapobiegać występowaniu i powtarzaniu się uszkodzeń lub problemów eksploatacyjnych w przyszłości. Jednym  z podstawowych fundamentów strategii predykcyjnej jest diagnostyka maszyn i procesów.

Postawić diagnozę

Diagnostyka maszyn zajmuje się oceną stanu urządzeń mechanicznych poprzez stosowanie demontażowych i bezdemontażowych badań bezpośrednich i/lub pośrednich wykorzystujących procesy towarzyszące działaniu urządzeń np. procesy resztkowe (drgania, temperaturę itp.). W przypadku diagnostyki procesów prowadzi się rozpoznawanie zmian stanów procesu poprzez obserwację i analizę wartości zmiennych procesowych (np. ciśnienia, przepływu, itp.). Podstawowym celem wszystkich metod diagnozowania jest wczesne wykrycie nieprawidłowości (uszkodzeń) mogących zakłócić proces produkcyjny i wpłynąć na jakość produktu.

W pierwszej części artykułu przedstawiono strategie eksploatacyjne, omówiono specyfikę eksploatacji i diagnostyki maszyn w przemyśle spożywczym oraz przedstawiono wibroakustyczne metody diagnozowania maszyn. Druga cześć artykułu jest kontynuacją omawiania metod diagnozowania maszyn, urządzeń i dotyczy oceny stanu z zastosowaniem diagnostyki olejowej, parametrów eklektycznych, diagnostyki wizyjnej i termograficznej. Artykuł zakończony jest przedstawieniem podstaw diagnostyki procesów, która w przemyśle spożywczym może podnieść niezawodność działania instalacji procesowych i układów automatyki.

 

Artykuł został opublikowany w numerze 3/2014 magazynu "Agro Przemysł"
Fot.: www.photogenica.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ