Partner serwisu
23 grudnia 2014

Wyższa jakość, lepszy wizerunek

Kategoria: Bezpieczny produkt

Wdrażanie międzynarodowych standardów zarządzania bezpieczeństwem żywności umożliwia firmom korzystanie z najlepszych praktyk. Uruchamia to mechanizmy doskonalenia, poprawy wizerunku i istotnie wpływa na konkurencyjność rynkową. Dodatkowo prowadzi do zmniejszenia liczby produktów o niewłaściwej jakości.

Wyższa jakość, lepszy wizerunek

Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności jest jednym z podstawowych obowiązków producentów. Bardzo istotnym aspektem rozwoju zakładów przemysłowych jest zarządzanie. Z tego względu wdraża się w nich różnego rodzaju systemy zarządzania, które bardzo często związane są z bezpieczeństwem żywności.

Do systemów zarządzania związanych z bezpieczeństwem żywności należą międzynarodowe standardy, takie jak HACCP, ISO 22000. Określają one zasady planowania, wdrażania i funkcjonowania oraz nadzoru nad procesami dotyczącymi produkcji żywności i procesami pochodnymi (takimi jak np. opakowania dla produktów żywnościowych, transport żywności, jej przechowywanie, itp.). Innego rodzaju normą jest IFS (International Food Standard), czyli Międzynarodowy Standard Bezpieczeństwa Żywności, który może być stosowany przez wszystkich producentów żywności i uczestników łańcucha żywnościowego. Kolejnymi są opracowane w 1998 przez British Retail Consortium (BRC) Standardy i Procedury dla firm dostarczających żywność pod marką własną do sieci brytyjskich hipermarketów.

ISO 22000

Potrzeba ujednolicenia wymagań dla firm włączonych w łańcuch żywnościowy oraz zapewnienie spójności z powszechnie stosowanymi standardami zarządzania, takimi jak ISO 9001, ISO 14001 spowodowała podjęcie przez Komitet Techniczny ISO nr 34 prac zmierzających do wydania i ustanowienia standardu dotyczącego bezpieczeństwa żywności. System ISO 22000 jest dokumentem zawierającym wymagania dotyczące wdrażania, funkcjonowania i doskonalenia systemu zarządzania ukierunkowanego na dostarczanie do klienta bezpiecznej żywności. Stanowi rozwinięcie systemu bezpieczeństwa żywności w kierunku typowego modelu zarządzania bazującego na wymaganiach ISO 9001 i jest adresowany do organizacji bezpośrednio lub pośrednio uczestniczących w łańcuchu żywienia. Norma ta jest kompatybilna z systemem ISO 9001:2000 oraz zarządzania środowiskowego ISO 14000. Pozwala to na zintegrowanie istniejących już systemów w przedsiębiorstwie. Wdrożenie normy ISO 22000:2005 oznacza dla przedsiębiorstwa automatycznie wprowadzenie systemu HACCP.

Cały artykuł został opublikowany w numerze 4/2014 magazynu „Agro Przemysł”

Fot.: www.photogenica.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ