Partner serwisu
03 kwietnia 2015

SUR to już nie tylko „złote rączki”

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Operator codziennie pracujący przy maszynie posiada największy zasób wiedzy dotyczący jej funkcjonowania, usterek i niedoskonałości. Pracownik SUR nie jest jedynie „złotą rączką”, jako potrafiący naprawić każde urządzenie przy pomocy dostępnych narzędzi. Łatwo dziś znaleźć w pełni zautomatyzowany system produkcji, w którym pracownik SUR nabiera kluczowego znaczenia.

SUR to już nie tylko „złote rączki”

 

Czym jest najlepsza praktyka eksploatacyjna (Best Maintenance Practice)? Być może łatwiej byłoby ograniczyć się tu jedynie do utrzymania ruchu, jak sugeruje dokładne tłumaczenie z języka angielskiego, jakkolwiek zamierzeniem moim było wskazanie na wyraźną zmianę w postrzeganiu zadań i znaczenia służb SUR we współczesnym przedsiębiorstwie.

 

Znaczenie służb SUR się zmienia

Mówiąc dziś o autonomicznym utrzymaniu ruchu, podkreślamy znaczenie odpowiedzialności pracowników produkcji za utrzymanie parku maszynowego w odpowiednim stanie technicznym. To operator posiada największy zasób wiedzy dotyczący jego funkcjonowania, usterek, niedoskonałości. Dziś też pracownik SUR nie jest tym gorszym w myśl:

„ja produkuję, ty naprawiasz;
ja zarabiam, ty kosztujesz”.

Nie jest on też jedynie „złotą rączką”, jako potrafiący naprawić każde urządzenie przy pomocy dostępnych jedynie dla siebie narzędzi. Łatwo dziś znaleźć w pełni zautomatyzowany system produkcji, w którym pracownik SUR nabiera kluczowego znaczenia. Na poziomie operacyjnym przedsiębiorstwa pracownik SUR stał się więc bardzo istotnym elementem poprawy efektywności. Druga istotna zmiana ma miejsce na poziomie strategicznym. Już kilkanaście lat temu John Mitchell, ekspert o uznanej światowej renomie i dyrektor MIMOSA (An Operations and Maintenance Information Open System Alliance) stwierdził: „Nikt z CEO nie chce rozmawiać o eksploatacji (obsługiwaniu), ale każdy wyraża zgodę na rozmowę o zarządzaniu obiektami technicznymi”. Służby utrzymania ruchu stanowią dziś element w systemie przedsiębiorstwa podlegający regułom wszechobecnych systemów zarządzania ISO, TPM, GMP, HACCP itp. Do niedawna na próżno by szukać większej roli pracowników SUR w strategicznych decyzjach przedsiębiorstw.

Ograniczę się zatem do definicji najlepszej praktyki eksploatacyjnej podanej w Białej Księdze LCE (Life Cycle Engineering, Inc.) według której stanowi ona zbór możliwych do osiągnięcia standardów (wskaźników efektywności) oraz metod, które wpływają na wzrost efektywności (obniżają koszty użytkowania i obsługiwania urządzeń, zwiększają niezawodność i nieuszkadzalność…).

 

Cały artykuł został opublikowany w numerze 1/2015 magazynu "Agro Przemysł"

Fot. www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ