Partner serwisu
27 kwietnia 2015

Browar Okocim świętuje 170 lat

Kategoria: Z życia branży

Jeden z najstarszych, największych i najnowocześniejszych browarów w Polsce obchodzi w tym roku 170-tą rocznice powstania. Browar Okocim dynamicznie rozwija się,  pielęgnując swoją bogatą historię i tradycje.

Browar Okocim świętuje 170 lat

Historia Browaru Okocim rozpoczęła się 26 kwietnia 1845 roku gdy Jan Ewangelista Goetz  powołał do życia spółkę będącą jego początkiem. Dziś, po 170 latach, nazwa miejscowości Okocim, a zarazem tutejszego browaru, jest doskonale  rozpoznawalna przez Polaków. Pierwsza warka piwa  była gotowa już w lutym 1846 roku i liczyła jedynie kilkadziesiąt wiader (jedno wiadro to 60 litrów). Obecnie Browar Okocim to jeden z czołowych polskich producentów, który rocznie  warzy ok. 4,5 mln hektolitrów złotego trunku.

 

Brzeski browar jest liczącym się w Małopolsce pracodawcą, dając zatrudnienie ponad 500 pracownikom oraz przyczyniając się do tworzenia ponad  4 tysięcy miejsc pracy w pokrewnych branżach. Przedsiębiorstwo wspiera rozwój regionu  i inicjatywy ważnych dla lokalnej społeczności. Browar aktywnie angażuje się w życie mieszkańców i wiele wydarzeń, m.in. Dni Brzeska oraz sponsoruje Okocimski Klub Sportowy.  Z kolei marka piwa Okocim z dumą wspiera również wielki polski sport, będąc Oficjalnym Sponsorem Piłkarskiej Reprezentacji Polski oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. 

 

- Dla Browaru Okocim rok 2015 to czas wyjątkowego jubileuszu. Już od 170-ciu lat, dzięki wkładowi wielu pokoleń naszych  pracowników, możemy warzyć najwyższej jakości piwo. Dzięki dołączeniu do Grupy Carlsberg, przeprowadziliśmy szereg modernizacji, które pozwoliły nam stać się jednym z najnowocześniejszych i największych browarów zarówno w ramach Grupy jak i w Polsce. Łączna wartość inwestycji poczynionych w latach 2001 do 2014 wyniosła około 500 milionów zł.– mówi Michał Napieracz, dyrektor Browaru Okocim.

 

„Najlepsze z Najlepszego” – dewiza twórców Browaru Okocim

 

Pod opieką rodu Goetzów,  zgodnie z dewizą  „Najlepsze z najlepszego”, Browar  Okocim warzył wysokiej jakości piwo, rozwijał   się  prężnie,   silnie wpływając na sytuację społeczno-ekonomiczną  regionu. Ród Goetzów stał się integralną częścią społeczeństwa polskiego, włączając się aktywnie w  inicjatywy społeczne, oświatowe i kulturalne na terenie Brzeska i Okocimia, tworząc m.in. w 1878 roku jedną z pierwszych w Polsce  „Kas wsparcia chorych”, fundując wiele gmachów użyteczności publicznej takich jak: szkoły, kościół, plebanię, salę teatralną, etc. Goetzowie wspierali również ważne inicjatywy w regionie, m.in. budowę teatru im. Słowackiego, pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku oraz wykupienie Wawelu z rąk Austriaków. Pod zarządem potomków założyciela browar stał się jednym z pięciu największych producentów piwa w Cesarstwie Austro-Węgierskim.  W czasie  II wojny światowej został przejęty przez okupantów, zaś po jej zakończeniu, dzięki pracownikom udało się sprowadzić wywiezione z browaru maszyny i urządzenia,  i jeszcze w tym samym roku  rozpocząć warzenie piwa. W 1945 roku browar został upaństwowiony. W 1996 roku duński Carlsberg – firma o długich i bogatych tradycjach piwowarskich - został inwestorem strategicznym browaru. Od ponad dekady Browar Okocim wraz z browarami Bosman w Szczecinie i Kasztelan w Sierpcu stanowią grupę  Carlsberg Polska.

                                      

Browar Okocim to ostoja bogatych i długich tradycji browarniczych, pieczołowicie kultywowanych i przekazywanych przez kolejne pokolenia piwowarów. To dzięki ich wiedzy i pasji od dziesiątków lat piwa warzone w tym browarze są cenione i wielokrotnie nagradzane w kraju i na świecie.

 

Źródło, fot. Carlsberg Polska

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ