Propagacja w stacji
W browarnictwie kluczowe są kwestie związane z jakością drożdży. Dobór kryteriów prowadzenia procesu namnażania komórek w skali laboratoryjnej i przemysłowej determinuje prawidłowy przebieg propagacji. Jednym z systemów wykorzystywanych do prowadzenia tego procesu jest stacja propagacji drożdży.

Proces fermentacji jest kluczowym etapem w produkcji piwa, podczas którego drożdże dokonują rozkładu cukrów zawartych w brzeczce na alkohol i dwutlenek węgla. Poszczególne szczepy drożdży charakteryzują się odmiennymi cechami fizjologicznymi i fizykochemicznymi, prowadzą specyficzne przemiany biochemiczne, co skutkuje uzyskaniem piw o zróżnicowanych walorach smakowo-zapachowych. Cechy sensoryczne oraz stabilność smakowa piwa w dużej mierze zależą od jakości drożdży użytych do fermentacji brzeczki piwnej. Oddziałują one na smak i aromat piwa, w wyniku wytwarzania poszczególnych związków, nadających subtelne cechy fermentowanym brzeczkom.
Liczba komórek
Podczas fermentacji obserwuje się nawet 5-krotny przyrost biomasy drożdży. W momencie osiągnięcia zakładanego stopnia odfermentowania, następuje zakończenie fermentacji, a drożdże osadzają się na dnie kadzi fermentacyjnej lub w stożku tankofermentora. Dawka drożdży do brzeczki jest ustalana w zależności od jej ilości, ekstraktu i temperatury fermentacji. Dane literaturowe wskazują na dawkę 0,1-1,0 l gęstwy drożdżowej/hl, natomiast w praktyce wartości te wahają się od 0,4 do 1 l na hl. Orientacyjnie przyjmuje się wartości (0,3-1)·106 komórek na 1ml brzeczki nastawnej w przeliczeniu na 1°Blg, które umożliwiają prawidłowy przebieg procesu fermentacji.
Cały artykuł został opublikowany w numerze 2/2015 magazynu "Agro Przemysł"
Fot. photogenica.pl