Partner serwisu
07 lipca 2016

Mars: Do 2040 chcemy zaprzestać wykorzystywania energii pochodzącej z paliw kopalnych z naszych fabryk

Kategoria: Z życia branży

– Nasza firma ma konkretną strategię w zakresie zrównoważonego rozwoju. Została ona ogłoszona w 2011 roku i mówi m.in. o tym, że do 2040 roku chcemy całkowicie zaprzestać wykorzystywania energii pochodzącej z paliw kopalnych z naszych fabryk. Dodatkowe cele, również zapisane w strategii, dotyczą zużycia wody, której wykorzystanie chcemy znacznie ograniczyć do 2020 roku – mówi Małgorzata Zawilska-Rospędek, inżynier ds. ochrony środowiska w Mars Polska.

Mars: Do 2040 chcemy zaprzestać wykorzystywania energii pochodzącej z paliw kopalnych z naszych fabryk

– Mamy też cele związane z odpadami. Przede wszystkim nie chcemy, żeby z jakiejkolwiek fabryki MARS na świecie odpady były wywożone na składowiska. Zadanie to w Polsce już udało się zrealizować – dodaje Zawilska-Rospędek.

W strategii wskazane są cztery obszary:

  1. Doskonałość operacyjna w obszarze zużycia energii, wody, a także jak najlepszej segregacji odpadów. Namawiamy pracowników, żeby np. upewniali się po zakończeniu produkcji, że wszystko, co można wyłączyć, zostało wyłączone.
  2. Inwestycje kapitałowe. – np. zeszłym roku wymieniliśmy oświetlenie w całej fabryce czekolady na LED. Dzięki temu zużycie prądu znacznie spadło.
  3. Nowe technologie - to poszukiwania innowacyjnych i efektywnych energetycznie procesów technologicznych . W prace te zaangażowane są globalne zespoły projektowe , poszukujące nowych możliwości, żeby pewne rzeczy (np. produkcja czekolady) robić inaczej.
  4. Energia Odnawialna - dotyczy poszukiwania możliwości zasilania z odnawialnych źródeł energii. Dobrym przykładem w tym obszarze jest nasza nowa oczyszczalnia ścieków, ale nie tylko. Np. w USA, firma MARS zbudowała farmę wiatrową, pokrywającą zapotrzebowanie wszystkich tamtejszych fabryk MARS. W Europie również przymierzamy się do tego typu projektów, zwłaszcza w Anglii i Holandii. Na Polskę też przyjdzie czas – będziemy szukali w naszym kraju możliwości, żeby zapotrzebowanie na energię pokryć całkowicie z odnawialnych źródeł.

Fot. Mars Polska

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ