Partner serwisu
16 sierpnia 2016

Spomlek otrzymał wsparcie na inwestycje w efektywność energetyczną

Kategoria: Z życia branży

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek, jako jedna z czterech w Polsce, otrzymała wsparcie na wdrożenie projektów służących poprawie efektywności energetycznej.

Spomlek otrzymał wsparcie na inwestycje w efektywność energetyczną

 

Pierwsza inwestycja, której efekt ekonomiczny powiązany jest z ochroną środowiska, prowadzona jest w zakładzie w Radzyniu Podlaskim. Spomlek przywiązuje wielką wagę do racjonalnej gospodarki energetycznej, szczególnie w perspektywie wzrastającego zapotrzebowania na energię. Mniejsze zużycie energii to niższe koszty dla firmy oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, w którym żyjemy.

Spomlek w Urzędzie Regulacji Energetyki zgłosił 14 projektów służących poprawie efektywności energetycznej. Realizowane będą w trzech zakładach SM Spomlek. Zostały one zatwierdzone, a spółdzielnia ma przyznane świadectwa białych certyfikatów. Potwierdzają one zaoszczędzenie określonej ilości energii w wyniku realizacji inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej. Białe certyfikaty posiadają prawa majątkowe i są przedmiotem obrotu na towarowej giełdzie energii. Szacuje się, że spółdzielnia zarobi na nich ok. 6 mln zł, co w całości pokryje koszty  poniesione na inwestycje energetyczne.

 

Pierwszą z nich, która realizowana jest w zakładzie w Radzyniu Podlaskim, jest modernizacja istniejącego układu odpylania dla kotłowni zakładowej wraz z automatyzacją procesu spalania i odzyskiem ciepła ze spalin. - Wykonaliśmy nową instalację odpylania opartą o filtry workowe. Dzięki temu wypuszczamy oczyszczone powietrze, a przy okazji obniżymy koszty eksploatacji kotłowni  – mówi Edward Bajko, prezes SM Spomlek - Wdrożona  automatyka, w powiazaniu z odzyskiem ciepła ze spalin, powinna podnieść sprawność kotłowni do 84%, co przełoży się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych o ok.  700 tys. zł rocznie. Inwestycja opłaca się z punktu widzenia finansowego, jak i środowiskowego.

 

Planowane przedsięwzięcia pozwolą na osiągnięcie efektu ekonomicznego w oszczędności energii na kwotę ponad 2 mln zł rocznie. – To suma, która zostanie w naszym „portfelu” z przeznaczeniem na inwestycje w nowe technologie – dodaje Bajko.

 

Źródło, fot. SM Spomlek

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ