Partner serwisu
16 marca 2017

Jak perfekcyjnie serwować piwo Guinness?

Kategoria: Z życia branży

Marka Guinness, jak co roku zachęca smakoszy piwa i nie tylko do wspólnego celebrowania irlandzkiego święta narodowego. Guinness to jeden z symboli Irlandii i tak jak Dzień Św. Patryka kultywuje irlandzkie wartości i ducha przyjaźni. Najlepiej więc celebrować to święto z przyjaciółmi przy pincie charakterystycznego czarno-białego, delikatnego w smaku stauta.

Jak perfekcyjnie serwować piwo Guinness?

 

Dzień Św. Patryka to jedyne święto państwowe i religijne, które obchodzone jest tak hucznie w niemal każdym zakątku świata. W tym roku zamierza je świętować  ponad 70 milionów ludzi na 6 kontynentach. Obchodom towarzyszą liczne imprezy, koncerty, parady, spotkania towarzyskie i eksplozja radości. Dzięki swojej niepowtarzalnej atmosferze tradycja Dnia Św. Patryka szybko wyszła poza granice Irlandii. W zasadzie Dzień Św. Patryka narodził się poza jej granicami.  Pierwsza parada na cześć patrona Irlandii odbyła się nie w Dublinie, a w Bostonie w 1737 roku. Dziś na całym świecie 17-go marca wszechobecny jest kolor zielony, irlandzka koniczyna oraz doskonała zabawa przy celtyckiej muzyce. Dodatkowo pije się typowo irlandzki trunek – piwo Guinness, które zaczęto warzyć w 1759 roku, zaledwie 22 lata po ustanowieniu tego święta.

 

Tajemnica unikalności piwa Guinness

Guinness to wyjątkowe piwo. Charakteryzuje je rubinowy kolor i przede wszystkim głęboki, wielowymiarowy, i zarazem delikatny, aksamitny smak. Trudno pomylić je z jakimkolwiek innym piwem.

 

- Swoją wyjątkowość zawdzięcza tradycyjnej recepturze opartej na trzech składnikach – wodzie, palonym słodzie jęczmiennym i  chmielu.  Niepowtarzalny smak to również zasługa słynnej odmiany drożdży GUINNESS®, które zostały opracowane przez ekspertów w browarach Guinnessa specjalnie na jego potrzeby – mówi Joanna Rybak, junior brand manager marki Guinness.

 

Nie można zapomnieć o jeszcze jednym aspekcie, który wyróżnia Guinnessa - kremowej pianie wieńczącej każdą pintę tego piwa. Tę nietypową, gęstą, delikatną pianę piwo zawdzięcza …. azotowi.

 

Guinness był pierwszym piwem, który wykorzystał azot.  Wtłaczana do beczek mieszanka pozwalała na serwowanie w pubach piwa z charakterystyczną czapą gęstej, delikatnej piany. Chcąc, aby konsumenci również poza pubem mogli pić Guinnessa z tą pianą, w 1988 r. stworzono tzw. widget. To mała, biała kulka zamknięta w puszce piwa, która uwalnia azot podczas jej otwierania, sprawia, że uzyskujemy gęstą pianę również w zaciszu domowym.

 

Jak perfekcyjnie serwować piwo Guinness?

Nalanie Guinnessa jest sztuką samą w sobie. Charakterystyczny sposób podania, polegający na dwuetapowym nalewaniu piwa, wymaga sporej precyzji i umiejętności, i powinno trwać dokładnie 119,5 sekundy.

 

6 zasad serwowania perfekcyjnej pinty piwa Guinness:

  • Wybór szkła – Guinnessa podaje się w tzw. tulip glass, czyli szklankach w kształcie kwiatu tulipana; nalewając, zawsze należy trzymać szklankę za dno;
  • Nachylenie – nalewając piwo do szklanki/pinty, zawsze należy ją trzymać pod katem 45o w stosunku do kranu/ puszki;
  • Nalewanie – należy pozwolić Guinnessowi swobodnie spływać po ściance szklanki, stopniowo prostując ją w miarę napełniania; gdy piwo osiągnie wysokość 15-20mm (½ "- ¾") od krawędzi szklanki należy zamknąć zawór; nigdy nie wolno dotykać kranem do piwa!
  • Osiadanie – napój osiada w pincie ok. 2 minut;
  • Dopełnienie – należy podstawić pintę pod kran i napełnić tak, aż piana wzniesie się ponad krawędź szkła, - to tzw. “back for black”;
  • Prezentacja – prezentując piwo, należy trzymać szklankę pewna ręką, logiem Guinnessa do przodu.

 

Co warto wiedzieć o Dniu Św. Patyka?

Św. Patryk to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii Irlandii. Jak głosi legenda w IV wieku mały chłopiec pochodzenia walijskiego, który naprawdę nazywał się Maewyn Succat, został porwany i sprowadzony do Irlandii jako niewolnik. Po ucieczce z niewoli i odbyciu studiów teologicznych już, jako duchowny miał nawrócić mieszkańców wyspy na chrześcijaństwo. Św. Patryk stał się bohaterem licznych legend, przypisano mu wiele cudów oraz bohaterskich czynów, aby ostatecznie powołać go na patrona Irlandii. Zmarł prawdopodobnie 17 marca 461 r. – tę datę przyjęto jako święto narodowe, obecnie hucznie obchodzone przez Irlandczyków, a także na całym świecie.

 

Źródło, fot. informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ