Partner serwisu
16 marca 2017

Zaawansowana technologia separacji: niezawodne napędy dla przemysłu spożywczego

Kategoria: Utrzymanie ruchu

Jak najlepiej przetrzeć owoce które posiadają nasiona lub oddzielić mięso ryb od ości? I jak usunąć ścięgna i chrząstkę bez marnowania mięsa? Każdy kucharz amator, który spędził godziny wyciskając owoce przez sito łyżką lub przygotowując rosół zna te pytania. W przemyśle spożywczym, czynności te są zautomatyzowane, co sprawia, że czasochłonna praca ręczna staje się zbędne.

Zaawansowana technologia separacji: niezawodne napędy dla przemysłu spożywczego

 

Są to tak zwane miękkie separatory wykorzystywane do delikatnego oddzielania stałych i miękkich elementów szerokiej gamy produktów surowych. Solidne, niezawodne elementy techniki napędowej, dostosowane do wymagań przemysłu spożywczego są kluczowym warunkiem dla utrzymywania niezmiennie wysokiej jakości produktu.

 

 

Czysta separacja

Grupa Baader, wiodący producent maszyn i przetwórstwa roślin dla przemysłu spożywczego, opracowała technologię czystego oddzielania mięsa od ścięgien lub chrząstki ponad 40 lat temu. Z biegiem czasu asortyment został rozszerzony i obejmuje teraz separatory miękkie z różnymi funkcjami, które można wykorzystać do: usuwania ścięgien od mięsa i drobiu, odzyskania mięsa z ryb, wyodrębniania miąższu z owoców i warzyw oraz do rozpakowania produktów spożywczych. W separatorach miękkich Baader zębaty łańcuch napędzany motoreduktorem jest używany do przesuwania pasa ściskającego. Pas ściskający transportuje produkt do perforowanego bębna i przeciska miękkie części przez otwory, podczas gdy części stałe pozostają wewnątrz bębna. Regulowany cylinder umożliwia użytkownikom dostosowanie wskaźnika jakości do wydajności.

Metoda ta zapewnia najwyższą jakość produktu oraz minimalne zwiększenie temperatury. Tak więc struktura komórkowa produktu wyjściowego nie ulega zniszczeniu, ponieważ ściskający system pasów oferuje wystarczającą elastyczność. Jednocześnie, niechciane składniki stałe są utrzymywane z dala od produktu końcowego podczas przetwarzania mięsa. I wreszcie metoda ta skutkuje znaczną oszczędnością czasu i ustandaryzowanym produktem końcowym porównywalnym do uzyskiwanego przy pracy manualnej.

 

 

Wszechstronne maszyny

Separatory miękkie firmy Baader zostały opracowane w 1960 roku i od tego czasu są stale optymalizowane na przykład pod kątem możliwości czyszczenia. Spełniają one wszelkie międzynarodowe normy higieniczne. W kilku modelach, motoreduktory walcowo-stożkowe firmy NORD Drivesystems służą jako jednostki napędowe. Jednym z przykładów jest typ Baader 605, który osiąga maksymalną wydajność około 3000 kg na godzinę w zależności od: wielkości otworu w perforowanym bębnie, rodzaju podawania, produktu, temperatury podawania i wybranego ciśnienia - tym samym kwalifikując się do produkcji wielkoseryjnej. Użytkownicy mogą wybrać standardową średnicę otworu perforowanego bębna, (1,3, 2, 3, 5 lub 8 mm) , inne średnice dostępne są na życzenie.

 

 

Technologia napędowa “szyta na miarę”

Ekspert technologii napędowej NORD oferuje solidne motoreduktory walcowo-stożkowe do separatorów miękkich - Baader wykorzystuje typy SK 9016.1, SK 9022.1 i 9042.1 SK.

Napędy te zawdzięczają swoją dużą wytrzymałość opracowanej przez NORD konstrukcji Unicase czyli obudowie motoreduktorów, która jest wykonana z pojedynczego odlewu ze zintegrowanymi gniazdami łożysk, co eliminuje wszystkie powierzchnie uszczelniające, które mogłyby odkształcić się pod wpływem momentu obrotowego lub sił promieniowych. Wysoko wydajne przekładnie z trwałymi, niezużywającymi się zębami również przyczyniają się do wysokiej niezawodności podczas pracy. Kompleksowe usługi konsultacyjne oferowane przez NORD dla klientów swoich i użytkowników były kolejnym czynnikiem przy wyborze dostawcy. NORD doradzał firmie Baadera również podczas przygotowań do przejścia na silniki IE2 wspomagając przez swoje szerokie doświadczenie w rozwijaniu efektywnej technologii napędowej i wdrażaniu dostosowanych do aplikacji koncepcji oszczędzania energii.

 

W NORD znaleźliśmy wiarygodnego, kompetentnego partnera, który dostarcza nam indywidualnych rozwiązań napędowych. W szczególności konsultacje z ekspertami NORD były bardzo pomocne i pozwalały nam skupić się całkowicie na naszych produktach – wyjaśnia Martin Schaarschmidt, Sales Manager Separator Technology firmy Baadera.

 

 

Źródło, fot.: NORD
Artykuł sponsorowany

 

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ