6 rzeczy o winobraniu, które miłośnik wina powinien wiedzieć
Winobranie to ważny moment dla każdego winiarza, ale również dla wszystkich miłośników wina.
1. Do wyprodukowania 1 butelki wina potrzeba około 1 kg winogron, a to mniej więcej 220 gron.
2. Winobranie może rozpocząć się w samym środku lata? Najwcześniej zbierane są winogrona przeznaczone do produkcji win musujących, w Kalifornii jest to możliwe nawet w połowie lipca.
3. Najpóźniej zaś zbierane są winogrona do produkcji win lodowych, tzw. EISWEIN. Owoce są zrywane dopiero po pierwszych przymrozkach, a bywa, że nawet w styczniu. Z takich win słyną Niemcy, Austria, USA i Kanada.
4. Dokładnie dwa sezony wstecz, gorące i suche lato w 2015 roku sprawiło, że winobranie zapisało się jako jedno z najwcześniej rozpoczętych w ostatniej dekadzie. To był wyjątkowy rok dla winiarzy, a my z ogromną niecierpliwością czekaliśmy wtedy na pierwsze wina.
5. Maszyny podczas winobrania, mimo, że ułatwiają pracę, nie zawsze przynoszą korzyść. Ręczny zbiór owoców jest zdecydowanie bardziej ceniony, a czasem wręcz przymusowy. Taka prawna regulacja obowiązuje w Szampanii, a także m.in. przy produkcji beaujolais oraz sauternes. Nie da się też w inny sposób niż ręcznie zebrać owoców, jeśli winnice zlokalizowane są na przykład wysoko w górach.
6. Początków świętowania winobrania można doszukiwać się w starożytnej Grecji. Dionizje znane były już w VI wieku p.n.e. i polegały na kilkudniowych zabawach z winem, paradach i tańcach ku czci Dionizosa - boga wina. Ta tradycja przypomina dzisiejsze świętowanie zakończenia zbiorów winogron.
Więcej ciekawostek znajdziesz w najnowszej gazetce Centrum Wina - do pobrania TUTAJ.
Komentarze