10 stycznia 2018

Dmuchawa śrubowa Atlas Cop-co ZS 55 VSD w oczyszczalni ścieków

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Jeden z cenionych klientów firmy - oczyszczalnia ścieków, poszukując energooszczędnych rozwiązań z zakresu sprężonego powietrza zainteresował się dmuchawami Atlas Copco. Spośród konkurencyjnych ofert kierownictwo oczyszczalni wybrało rozwiązanie firmy Atlas Copco, która zaoferowała największe możliwości oszczędzania energii. W wyniku analizy potrzeb klienta w oczyszczalni tej zainstalowana została nowoczesna dmuchawa śrubowa typu ZS 55 VSD.

Dmuchawa śrubowa Atlas Cop-co ZS 55 VSD w oczyszczalni ścieków

Dmuchawa napowietrzająca

Dmuchawa Atlas Copco typu ZS 55 VSD to zmiennoobrotowa bezolejowa dmuchawa wykonana w technologii śrubowej o maksymalnej wydajności 550 l/s (FAD). Za pośrednictwem systemu rur zasila ona system napowietrzania zbiorników powietrzem o nadciśnieniu ok. 500 mbar. Są to nowoczesne i ekonomiczne urządzenia. Element sprężający tych dmuchaw, to bezolejowy element śrubowy szeroko stosowany w sprężarkach Atlas Copco. W przeciwieństwie do tradycyjnych dmuchaw Rootsa, gdzie dwu lub trójlobowy element jedynie przetłacza powietrze, które zostaje sprężone poza dmuchawą, w dmuchawach śrubowych ZS zachodzi znacznie efektywniejszy proces sprężania wewnętrznego.
 

Znaczące oszczędności

Wytwarzanie sprężonego powietrza ma znaczący udział w całych kosztach energii ponoszonych przez oczyszczalnię. Prąd pobierany przez dotychczas eksploatowane dmuchawy typu Rootsa był znaczącą pozycją w tychże kosztach i dużym obciążeniem dla przedsiębiorstwa. Aby je zmniejszyć firma Atlas Copco zaproponowała nowoczesne rozwiązanie oparte na technologii śrubowej z zastosowaniem napędu o zmiennej prędkości obrotowej. Rozwiązaniem tym obecnie jest wspomniana już dmuchawa ZS 55 VSD. Zastosowany tu system VSD pozwala na znaczące oszczędności energii elektrycznej. W przypadku tej oczyszczalni rozwiązanie Atlas Copco potwierdziło swoją wysoką efektywność nawet przekraczając oczekiwania klienta. Uzyskana oszczędność energii w porównaniu do poprzednio eksploatowanych dmuchaw typu Rootsa na poziomie 20-30% jest niewątpliwie znakomitym wynikiem. Należy pamiętać, że w tej oczyszczalni wykorzystywane jest powietrze pod stosunkowo niskim ciśnieniem około 500 mbar, natomiast dmuchawy śrubowe osiągają swoją naj-wyższą efektywność przy nadciśnieniach rzędu 700 – 1000 mbar.

 

Czy wiesz, że...

Dmuchawy Atlas Copco wytwarzają w 100% bezolejowe powietrze

Przez ostatnie sześćdziesiąt lat firma Atlas Copco była pionie-rem w rozwijaniu technologii bezolejowej. Efektem tego jest szeroka oferta sprężarek i dmuchaw dostarczających w 100% bezolejowe sprężone powietrze. Dzięki nieustającym pracom badawczo rozwojowym, firma Atlas Copco ustanowiła nowy standard czystości sprężonego powietrza. Jako pierwszy producent z branży, otrzymała certyfikat spełnienia wymagań zerowej klasy czystości zgodnie z norma ISO 8573-1: KLASA 0.

Kontakt:
tel. +48 22 5726856
www.atlascopco.pl

źródło: Atlas Copco
fot. Atlas Copco
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ