Separacja zanieczyszczeń ferromagnetycznych cz. I
Znaczenie magnesów neodymowych w przemyśle z roku na rok rośnie. Wiąże się to ze wzrastającymi wymaganiami co do skuteczności separacji ferromagnetyków.

W konstrukcji separatorów magnetycznych stosuje się dwa podstawowe rodzaje magnesów stałych – ferrytowe oraz bardzo mocne magnesy neodymowe (NdFeB).
Ferrytowe czy neodymowe
Magnesy ferrytowe – tradycyjne magnesy w kolorze czarnym, które kojarzone są z tablicami szkolnymi. Na rynku występują w dwóch odmianach: izotropowej, w których właściwości są prawie niezmienne we wszystkich kierunkach oraz anizotropowej, gdzie kierunek przyłożenia ma wpływ na wartość siły przyciągania. Magnesy ferrytowe charakteryzują się niezmiennością swoich parametrów w temperaturze do 200°C.
Magnesy neodymowe (NdFeB) – aktualnie najmocniejsze magnesy stałe. Są one produkowane metodą spiekania materiałów takich, jak: neodym, żelazo i bor. Podstawowa odporność cieplna wynosi 80°C, jednak technologia umożliwia wyprodukowanie magnesów neodymowych odpornych na temperaturę do 200°C.
W specjalnych aplikacjach znajdują zastosowanie magnesy typu SmCo (samar-kobalt) i AlNiCo (aluminium-nikiel-kobalt).
Indukcja magnetyczna
Można przyjąć, że im większa indukcja magnetyczna magnesu, tym większa siła przyciągania i co za tym idzie jego skuteczność. Jednak istnieją aplikacje, w których korzystniej zastosować magnesy z mniejszą indukcją magnetyczną. Dlatego zaleca się każdy dobór separatora magnetycznego skonsultować ze specjalistą.
Przy zastosowaniu magnesów ferrytowych można osiągnąć indukcję magnetyczną o wartości ok. 3 000 Gs. Taka sama aplikacja przy użyciu magnesów NdFeB gwarantuje indukcje ok. 10 000 Gs, a w niektórych przypadkach nawet 14 000 Gs.
Nowe trendy w separacji metali
Nowością w separacji zanieczyszczeń ferromagnetycznych jest instalacja separatorów z automatycznym czyszczeniem. Separacja i usuwanie wyłapanych zanieczyszczeń ferromagnetycznych odbywa się w trybie automatycznym, ograniczając obsługę urządzenia tylko do okresowych przeglądów.
* * *
W następnych numerach niniejszego czasopisma zaprezentujemy podstawowe rodzaje automatycznych separatorów wg separowanego materiału oraz technologii separacji.
Autor: Martin Juraszek, MAGSY Sp. z o.o.
Artykuł sponsorowany został opublikowany w magazynie "Agro Przemysł" nr 3/2012