25 kwietnia 2018

Święto włoskich serów

Kategoria: Mleko

25. kwietnia we Włoszech obchodzone jest Święto Wyzwolenia. Tego dnia, obok oficjalnych uroczystości, w wielu miejscach odbywają się targi młodych serów.

Święto włoskich serów

Festa della Liberazione upamiętnia obalenie faszyzmu we Włoszech przez partyzantkę. W całym kraju tego dnia, przedstawiciele władz państwowych, składają wieńce pod pomnikami na cześć ofiar faszystowskiego reżimu.

Nie brakuje również i mniej oficjalnych wydarzeń. Korzystając z dnia wolnego od pracy, Włosi chętnie biorą udział w imprezach plenerowych. Do jednych z najpopularniejszych należą targi młodych serów. We Włoszech wiosna zaczyna się znacznie wcześniej niż w naszym kraju. Dzięki temu wypas zwierząt możliwy jest już na początku roku. W efekcie w połowie kwietnia można już delektować się pierwszymi wyrobami lokalnych serowarów.

Zważywszy, że we Włoszech wyrabia się przeszło 600 rodzajów sera, wybór na takich targach może przyprawić o zawrót głowy. Aby ułatwić identyfikację, większość tradycyjnie przygotowywanych serów posiada odpowiednie unijne oznaczenia*.

W Polsce najbardziej znanym włoskim serem jest Parmigiano Reggiano, czyli Parmezan

Stosowany jest zwykle do posypywania dań makaronowych czy pizzy. Warto jednak poeksperymentować ze smakami i wypróbować takie wspaniałe sery jak aromatyczny Grana Padano, owczy Peccorino, łagodny owczo-krowi Caciocavallo, intensywna w smaku pleśniowa Gorgonzolla czy delikatny Montasio.

Włoskie sery to wspaniała przekąska np. do wina. Świetnie sprawdzają się również jako dodatek do dań, którym nadają niepowtarzalny charakter. Miłośnicy aromatycznych sosów mogą w kilka chwil przygotować wykwintną włoską kolację sięgając po sosy Barilla przygotowane z dodatkiem najwyższej jakości serów: Barilla Pecorino Sauce i Barilla Ricotta Sauce. Również sosy pesto marki Barilla to kompozycja smaku i zapachu liści bazylii z delikatnym aromatem serów Grana Padano i Pecorino Romano.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ