Partner serwisu
25 września 2018

Jak przechowywać warzywa i owoce bez plastiku?

Kategoria: Bezpieczny produkt

Czy zauważyliście wszechobecny trend pakowania każdego produktu spożywczego w tony plastiku? Plastikowe tacki, torebki, folia… Tu styropian, tam foliówka. Torebka na jednego banana? Plastikowy uchwyt do noszenia arbuza? Zafoliowany ogórek? Zupełnie jakby owoce i warzywa pozbawione były własnej powłoki chroniącej je przed najmniejszymi uszkodzeniami. To smutne i szkodliwe zjawisko.

Jak przechowywać warzywa i owoce bez plastiku?

Niepokoi nas również fakt, że wiele osób nie ogranicza plastiku nie tylko robiąc zakupy, ale również przechowując warzywa i owoce we własnej kuchni. Niektórzy bez opamiętania używają folii spożywczej i torebek foliowych. Tymczasem wiele warzyw i owoców w ogóle nie potrzebuje opakowań, inne natomiast przechowają się równie dobrze, albo nawet lepiej w opakowaniach ekologicznych.

Jak kupować?

Niestety w czasie wizyty w supermarkecie najbardziej intuicyjnym wyborem jest włożenie warzyw i owoców do plastikowej torebki. Nie oznacza to jednak, że nie ma alternatyw. Przede wszystkim ważnym odruchem jest każdorazowe zabieranie ze sobą wielorazowej torby. Jeśli zazwyczaj robisz większe zakupy, weź ze sobą dwie a nawet trzy torby. Zastanów się, czy konieczna jest wizyta w markecie, czy może spacer na pobliski bazarek, albo do warzywniaka będzie wystarczający?

W wielu sklepach i na straganach jest rzeczą normalną lub przynajmniej dopuszczalną kupowanie produktów spożywczych do własnego woreczka, pojemnika lub słoika. Pozwala to zminimalizować ilość odpadów, gdyż w tym samym naczyniu możemy wielokrotnie przenosić różne produkty. W ten sposób bez trudu kupimy ogórki kiszone i kapustę, drobne owoce, takie jak jagody, borówki czy czereśnie.

Praktycznym rozwiązaniem jest łubianka. W sezonie kupimy w niej truskawki - za symboliczną kwotę możemy zabrać ją do domu. Wykonana z cieniutkich listewek, posłuży nam dość długo. Kiedy skończy się sezon na truskawki, możemy nosić w niej również inne warzywa i owoce. Zużyta łubianka może trafić na kompost. Jeśli zaś wydaje Ci się ona niezbyt solidnym i trwałym rozwiązaniem, być może spodoba Ci się pomysł noszenia zakupów w wiklinowym koszyku?

W domu

Jeśli udało Ci się dotrzeć z zakupami do domu, bez sięgania po plastikowe torby, możesz sobie pogratulować. Na tym jednak nie koniec wyzwania. Połówka awokado aż się prosi o kawałek folii spożywczej. Torebki strunowe są praktycznym rozwiązaniem jeśli chcesz coś zamrozić. Nikogo też nie trzeba przekonywać do wykorzystywania plastikowych pojemników. Czy da się przechowywać warzywa i owoce bez plastiku?

Oto kilka zasad które sprawią, że będzie to łatwiejsze:

  • Ograniczaj do minimum resztki. Zużyj całe awokado i dokończ pomidora zamiast zostawiać nieduże kawałki bardziej narażone na zepsucie.
  • Gotowe sałatki przechowuj w zamykanych słoikach.
  • Zioła wstaw do szklanki z wodą lub zawiń w wilgotną ściereczkę.
  • Całe awokado przechowuj w papierowej torebce - szybciej dojrzeje.
  • Papierowa torba jest też świetna do przechowywania grzybów oraz sałaty.
  • Twarde owoce i warzywa można trzymać w drewnianych skrzynkach lub bezpośrednio na kuchennym blacie lub w szufladzie lodówki.
  • Przewiewny worek sprawdzi się do przechowywania ziemniaków.
  • Jeśli trudno będzie ci powstrzymać się od wykorzystywania folii spożywczej, przygotuj ekologiczną folię wielorazowego użytku - Wax Paper.

Warto pamiętać o jeszcze jednej zasadzie...

Uciekając przed plastikiem, nie ma sensu inwestować w kolejne „ekologiczne" gadżety. Zanim wymienisz komplet pojemników spożywczych na nowe, szklane, zużyj stare plastikowe. Wykorzystaj zalegające w szafie torebki plastikowe jako worki na śmieci lub torby na zakupy. Awokado świetnie dojrzewa w papierowej torbie, jednak nie gorzej sprawdzi się kawałek gazety. Zanim sięgniesz po portmonetkę, sięgnij najpierw do własnych pokładów kreatywności.
 

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ