11 lutego 2019

Na Węgrzech ziemniaki i cebula są droższe przez brak podaży

Kategoria: Aktualności

Produkcja ziemniaków i cebuli na Węgrzech znacznie spadła, a to z kolei miało duży wpływ na ceny tych warzyw.

Na Węgrzech ziemniaki i cebula są droższe przez brak podaży

Według raportu Instytutu Badań Ekonomicznych Rolnictwa (AKI), średnia cena brutto ziemniaków na hurtowym rynku w Budapeszcie wynosi 0,44 EUR/kg wobec 0,25 EUR/kg rok wcześniej. Na rynku detalicznym kilogram umytych, zapakowanych ziemniaków kosztuje 0,94 EUR/kg.
 
Aktualnie magazyny krajowe są prawie puste, gdyż zbiory ziemniaków rozpoczęły się miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. Na Węgrzech ziemniaki nie są magazynowane dłużej niż do początku lutego, ponieważ tracą wodę z powodu niesprzyjających warunków przechowywania, a skórka staje się poplamiona.
 
Zeszłoroczne zbiory były słabe nie tylko na Węgrzech, ale także w UE. Niemcy są największym producentem tych warzyw. Konsekwencją niesprzyjającej aury jest to, że niedobór ziemniaków na węgierskim rynku. Dotyczy to również cebuli, ponieważ zagraniczna produkcja była również niższa, a to przekłada się na wyższe ceny tych warzyw.
 
Obecnie roczna produkcja ziemniaków na Węgrzech wynosi zaledwie 200 tys. ton, uprawianych na 8 tys. hektarów. Według Instytutu Badań Ekonomicznych Rolnictwa (AKI), wydajność na hektar oscyluje między 13,4 a 50 ton.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ