12 lutego 2019

Gmina Łapy: Najwięksi producenci mleka nagrodzeni

Kategoria: Mleko

Spośród ponad 400 dostawców mleka do łapskiej spółdzielni mleczarskiej nagrodzono 16 największych. Uroczystość odbyła się we wtorek 5 lutego w mleczarni, jak co roku od 23 lat.

Gmina Łapy: Najwięksi producenci mleka nagrodzeni

Za wysoką produkcję i jakość dostarczonego mleka doceniono i uhonorowano 16 największych producentów, którzy dostarczają surowiec do łapskiej mleczarni.

Prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Łapach Antoni Żdanuk dziękował dostawcom i gratulował osiągnięcia wysokich wyników w produkcji mleka. Podziękowania rolnikom i gratulacje za znalezienie się w gronie czołowych dostawców Spółdzielni Mleczarskiej w Łapach złożył także burmistrz Krzysztof Gołaszewski.         

W 2018 r. największym dostawcą mleka do łapskiej mleczarni z wynikiem 2 mln 365 tys. litrów był Ośrodek Hodowli Zarodowej „Garzyn” Sp. z o.o. Oddział w Knyszynie. Największym indywidualnym producentem został podobnie jak w latach ubiegłych Marek Komar, gospodarz z gminy Poświętne, który dostarczył ponad 1,3 mln litrów tego surowca. Drugi z kolei Wiesław Jankowski z miejscowości Sikory Pawłowięta dostarczył 896 tys. litrów mleka. Na trzecim miejscu pod względem ilości produkcji mleka uplasował się Dariusz Wróblewski z Józefina, który dostarczył 730 tys. litrów. Pośród największych dostawców znaleźli się także producenci z gminy Łapy, m.in.: Henryk Grochowski i Jerzy Grochowski z Gąsówki Oleksin oraz Wojciech Malecki z Daniłowa Dużego.

Z ponad 35 mln litrów skupionego w ubiegłym roku mleka powstały m.in. jogurty, śmietany, kefiry, maślanki, twarogi, sery oraz pełne i odtłuszczone mleko w proszku. Produkty z łapskiej mleczarni są cenione za wysoką jakość i walory smakowe. Prawie 70% produktów (głównie mleko w proszku, masło i sery dojrzewające) łapska mleczarnia eksportuje m.in. do Kazachstanu, Chin, Jordanii, Iraku i na Kubę.

Spółdzielnia mleczarska w Łapach to jeden z największych pracodawców w Łapach

W ubiegłorocznej edycji konkursu „Podlaska Marka Roku” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego grupa produktów naturalnych wyprodukowana przez łapską mleczarnię zwyciężyła w kategorii "Produkt Spożywczy". Łapska mleczarnia znalazła się tym samym w gronie laureatów siedmiu kategorii, w których przyznawano Podlaską Markę Roku. Poza statuetką mleczarnia otrzymała 10 tysięcy złotych.

źródło: lapy.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ