Partner serwisu
19 lutego 2019

Wizyta w ZEA

Kategoria: Aktualności

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przebywa z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Celem wizyty jest intensyfikacja polsko-emirackiej współpracy w dziedzinie rolnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości poszerzenia dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do emirackiego rynku i rozwoju współpracy handlowej. Minister odwiedzi również targi Gulfood, gdzie na polskim stoisku prezentowana jest nasza żywność.

Wizyta w ZEA

Pierwszego dnia wizyty minister Ardanowski spotkał się z przedstawicielami administracji ZEA, omawiając kwestie dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku emirackiego i możliwości szerszego zaangażowania polskich podmiotów w realizację strategii bezpieczeństwa żywnościowego ZEA. W rozmowach uczestniczyli minister stanu ds. bezpieczeństwa Mariam Hareb Al Muhairi,  minister gospodarki Sultan Bin Saeed AL-MANSOORI oraz dyrektor generalny ESMA Abdulla Albuqader Al Maeeni,  ministrem zmian klimatu i środowiska Thani Al Zeyodi, dyrektor generalny Urzędu Miasta Dubaj Dawood Abdulrahman Al Hajiri.

W rozmowie z Minister Stanu ds. Bezpieczeństwa szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił szczególną uwagę na możliwość współpracy polskich instytutów naukowo-badawczych z Centrum Innowacji ZEA. Część instytutów już wyraziła chęć nawiązania  współpracy. Ponadto minister J. K. Ardanowski wyraził zainteresowanie poszerzeniem współpracy w związku z nową Strategią Bezpieczeństwa Żywnościowego PZEA 2051, poprzez udział jednostek MRiRW w realizacji Strategii.

Z kolei w rozmowach z Ministrem Gospodarki oraz Zmian Klimatu i Środowiska polski minister podkreślił znaczenie sprawniejszej współpracy z instytucjami ZEA na rzecz eliminacji barier stojących na przeszkodzie rozwoju współpracy gospodarczej. Przedstawiciele ZEA deklarowali wolę współpracy, zarówno w zakresie finalizacji prowadzonych procedur, jak i otwarcia na wspólne projekty handlowe, inwestycyjne czy eksperckie.

W trakcie rozmów technicznych z przedstawicielami Ministerstwa Zmian Klimatu i Środowiska omówiono techniczne aspekty negocjacji dotyczących  dostępu do rynku, dzięki czemu ustalono dalszy sposób procedowania w tym zakresie, co umożliwi szybsze zakończenie prac.

17 lutego 2019 r. miało również miejsce otwarcie polskiego Stoiska Narodowego realizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Odbywały się również spotkania z przedstawicielami środowisk biznesowych. Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z polskimi wystawcami, obecnymi na targach zarówno w ramach Stoiska Narodowego KOWR, jak i wystawców indywidualnych. Obecność około 55 wystawców z Polski świadczy o dużym zainteresowaniu polskiego biznesu rynkiem emirackim oraz rynkami krajów regionu. Minister Ardanowski wziął także udział w wydarzeniach promocyjnych zorganizowanych w ramach misji komisarza UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phila Hogana, w której uczestniczyli także polscy przedsiębiorcy.

Polska odnotowuje dodatnie saldo wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi z ZEA. W okresie I-XI 2018 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych do tego kraju wyniosła 53,3 mln EUR. Głównymi towarami eksportowanym w tym okresie były słodycze i produkty mleczarskie. Na podstawie dotychczasowej współpracy, wyników w handlu, a także zainteresowania przedsiębiorców, rynek ZEA oceniany jest w Polsce jako perspektywiczny dla przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego. Zjednoczone Emiraty Arabskie pozostają jednym z docelowych pozaeuropejskich rynków zagranicznych, na których skoncentrowane są działania promocyjne polskiego resortu rolnictwa.

źródło: minrol.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ