Partner serwisu
15 marca 2019

Szwajcarscy producenci ziemniaków tracą miliony

Kategoria: Aktualności

Co roku szwajcarscy producenci ziemniaków tracą 22 mln euro z powodu odrzucenia produktów, których nie można sprzedać.

Szwajcarscy producenci ziemniaków tracą miliony

Aby zapobiec stratom przeznaczają 100 tys. ton nienadających się do sprzedaży ziemniaków swoim krowom. Ta ilość jest równa jednej trzeciej całkowitej produkcji kraju.
 
Według hodowców koszty produkcji wynoszą 9 tys. euro na hektar, tj. nasion, nawozów i środków ochrony roślin. Zdaniem ekspertów, połowa z tych ziemniaków jest w 100% jadalna, ale nie docierają one do sieci detalicznej, ponieważ są nieznacznie uszkodzone, mają zielone plamki lub w inny sposób wpływają na ich wygląd.
 
Z kolei przedsiębiorcy przenoszą odpowiedzialność na odbiorców końcowych. Sprzedawcy mówią, że gdy ziemniaki są sprzedawane luzem, klienci wybierają bardzo ostrożnie.
 
Badania pokazują, że problem dotyczy nie tylko ziemniaków. Prawie jedna trzecia produktów spożywczych wytwarzanych w Szwajcarii jest sprzedawana po cenach dumpingowych, a więc w sumie 2,3 mln ton. W związku z tym, 43% z nich jest wyrzucanych podczas produkcji i przetwarzania, 12% w handlu hurtowym i detalicznym, a 45% jest usuwane przez gospodarstwa domowe.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ