Partner serwisu
09 maja 2019

W węgierskich sklepach zabrakło ziemniaków krajowych

Kategoria: Aktualności

Węgry od dawna nie były samowystarczalne w kwestii ziemniaków, ale cena tych warzyw w lutym była nadzwyczaj wysoka.

W węgierskich sklepach zabrakło ziemniaków krajowych

Obecnie na rynku węgierskim dostępne są tylko ziemniaki uprawiane we Francji i Afryce Północnej, ponieważ produkcja krajowa prawie się wyczerpała. Niestety tak się dzieje już od lat. Jednakże odkąd kraj przystąpił do wspólnego rynku europejskiego, przepływ towarów stał się łatwiejszy, co tylko ułatwiło uzupełnienie niedoborów na wewnętrznym rynku.

Co ciekawe, w latach trzydziestych areał uprawy ziemniaków na Węgrzech nadal przekraczał 290 tys. hektarów, ale w ubiegłym roku wynosił zaledwie 13,5 tys. hektarów. Całkowita ilość zebrana w ciągu ostatnich 5 lat wahała się między 350 tys. ton a 450 tys. ton, podczas gdy całkowita konsumpcja w tym kraju wynosi 600 tys. ton, więc w dobrym roku produkcja krajowa pokrywa do 75% popytu.

W tym roku najbardziej zaskakujący jest wzrost cen. Rozpoczęło się to latem ubiegłego roku, a w lutym ceny były o 66% wyższe niż rok wcześniej. Sytuacja jest zła w całej Europie. W ubiegłym roku sucha pogoda uderzyła w cały kontynent. W UE wyprodukowano 8,3 mln ton ziemniaków, co było porównywalne z całkowitą produkcją w Niemczech rok wcześniej.

źródło: nawozy.eu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ