Partner serwisu
03 czerwca 2019

Mleczna Gala 2019

Kategoria: Mleko

Już po raz szósty, najlepsi hodowcy z naszego kraju spotkali się na Mlecznej Gali, aby zostać docenionymi i nagrodzonymi za ich fantastyczne wyniki produkcyjne. Tym razem jednak na uczestników uroczystości czekały dwie niespodzianki. Po pierwsze, impreza zmieniła swoją formułę i na gości przybywających do Hotelu Windsor w Jachrance czekała nie tylko tytułowa gala, ale również bankiet po niej. Kolejną nowością były dwie nowe kategorie dotyczące pokroju i genetyki w utrzymywanych stadach.

Mleczna Gala 2019

Mleczna Gala 2019 została objęta honorowymi patronatami Premiera RP – Mateusza Morawieckiego i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jana Krzysztofa Ardanowskiego, a prowadzącą uroczystość była Marta Manowska z programu „Rolnik szuka żony”

Zgromadzonych gości powitał prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka – Leszek Hądzlik, który serdecznie pogratulował tak doskonałych wyników, zwracając uwagę na fakt, iż w ubiegłym roku panowała dotkliwa susza, gwałtowne zjawiska atmosferyczne, oraz występowały problemy w zapewnieniu wysokiej jakości bazy paszowej, co jednak nie przeszkodziło hodowcom w realizacji ambitnych planów. Zdaniem prezydenta PFHBiPM, może to tylko świadczyć o tym, iż polscy producenci mleka przejawiają w swojej pracy prawdziwą, niekłamaną pasję do tego co robią. To właśnie ona stanowi wspólny mianownik zebranych na Gali osób i wyzwala w hodowcach entuzjazm potrzebny do skutecznego działania i realizacji wyznaczonych celów. Leszek Hądzlik poinformował, iż w 2018 roku w 20 896 stadach pod kontrolą użytkowości przeciętnie ocenianych było 813 901 zwierząt, a uzyskane parametry od ocenianej krowy to 8 298 kg mleka, 334 kg tłuszczu przy zawartości 4,03%  oraz 281 kg białka przy zawartości 3,39%. Oznacza to wzrost przeciętnej wydajności w stosunku do poprzedniego roku o 148 kg, przy jednoczesnym wzroście populacji aktywnej o blisko  24 000 sztuk. W ubiegłym roku stan krów wpisanych do ksiąg bydła hodowlanego wyniósł 734 746 sztuk. Wyniki te napawają optymizmem i świadczą o stałym rozwoju polskiej hodowli oraz o sukcesywnym podnoszeniu wartości hodowlanej utrzymywanych krów.

Zanim nastąpiła uroczystość wręczania nagród najlepszym polskim hodowcom, prezydenci Federacji odznaczyli Złotą, Honorową Odznaką PFHBiPM pana Andrzeja Babuchowskiego - prezesa Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego.

Najważniejszym momentem Mlecznej Gali 2019 było naturalnie uhonorowanie jej laureatów, którzy otrzymali pamiątkową Kryształową Kankę, walizkę, a zdobywcy pierwszych miejsc w swoich kategoriach także vouchery na realizację usługi badania cielności z próbek mleka, lub na możliwość wykonania oceny genomowej, wymiennie z oceną pokroju. W tym roku nagrody przyznano w 7 kategoriach pod względem rekordowych wydajności w odniesieniu do wielkości stad, w 8 kategoriach pod względem wydajności od krów w poszczególnych rasach, oraz w dwóch nowych kategoriach – genetyka i pokrój. Zostały one wręczane przez prezydentów PFHBiPM: Leszka Hądzlika, Krzysztofa Banacha i Andrzeja Steckiewicza, oraz przez zastępcę Dyrektora PFHBIPM – Ewę Kłębukowską i Dyrektor ds. Hodowli -  Agnieszkę Nowosielską.

Uroczystość zakończył występ Joanny Kondrat - laureatka głównej nagrody konkursu Debiuty na XLIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po występie, na laureatów i gości Mlecznej Gali 2019 czekał bankiet.

źródło: pfhb.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ